szukaj:
z ostatnich:

Wikingowie i Kaszubi na jednej fotografii

1 / 4 Następne »
następne

Wikingowie i Kaszubi na jednej fotografii czyli o projekcie „Ocalić Narodową Spuściznę. Ostańce Próśb”

Od 15 sierpnia 2010 trwa realizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku projekt pt: „Ocalić Narodową Spuściznę. Ostańce Próśb”. Przedsięwzięcie jest wielopłaszczyznowym działaniem, skupionym wokół tematyki ludowej architektury sakralnej obejmującej dwa kręgi kulturowe: słowiański i nordycki. Przybliżając charakterystyczne dla tych obszarów obiekty kultowo-religijne, projekt Ostańce Próśb próbuje odnaleźć pomost, łączący ich różnorodne stylistyki architektoniczne ze społeczno-religijną funkcją jaką poszczególne obiekty pełniły lub pełnią do czasów obecnych. Obiektami, które obejmuje obszar zainteresowania Projektu są kaszubskie kapliczki, norweskie kościoły palikowe stavkirke oraz islandzkie kościółki farmerskie. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich powyższych budowli jest również fakt, iż powstały one z woli człowieka i są związane z jego potrzebą duchową, wynikającą z wiary w rzeczywistość pozaziemską.

Powrót do artykułu
oceń
0
0
Podziel się
1 / 4 Następne »


Opinie

Ocena: 0 [0]
~Fotograf kapliczek [2011-05-27 06:43]

Co to w ogóle jest ?
1. Team badawczo-fotograficzny ? Już głupiej się nie dało ? 2. Kapliczka z 1989 r - zabytek klasy 0 ! Normalnie skarb i unikat. 3. Cztery kapliczki ? Miażdżący dorobek. Trzeba się zgłosić do IPNu po nagrodę 4. Czy "team" te zdjęcia robi komórą ? Może trzeba poprosić sponsorów o sprzęt ? Teraz średniozaawansowany kompakt można mieć za 500 zł. Ale trzeba by było mieć w "teamie" jeszcze kogoś, kto ma pojęcie o robieniu zdjęć.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Aalutbg [2011-05-27 01:34]

vikingowie
Jak dotad widze same kapliczki.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~saba [2011-05-27 00:19]

KASZUBI
Czy jest jakaś książka, publikacja o losach ludzi na dzisiejszych terenach Kaszub w okresie III-V wiek p.n.e

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Lesio81Piła [2011-05-26 23:20]

jeśli spytasz się np : wielkopolana kim jest odpowie..
Polakiem. Niestety Kaszub, będzie się upierał do swojej kaszubskości w pierwszej kolejności. On to Kaszub w Polsce mieszkający. To samo ślązacy. Dla mnie tacy ludzie to volksdojcze. Polskę na dzielnice chętnie by podzielili

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~anty [2011-05-26 21:06]

Za mało mamy kościołów i trzeba je jeszcze
chronić,żeby dawać czarnym kasę:( Pomysłowe

odpowiedz