szukaj:
z ostatnich:

Ogórkiem po Stoczni Gdańskiej

1 / 11 Następne »
następne

KAWAŁ HISTORII POLSKI

Subiektywna Linia Autobusowa to autorski projekt Grzegorza Klamana, w którym dawni pracownicy Stoczni Gdańskiej oprowadzają po swoim miejscu pracy, jego gospodarczej, politycznej a przede wszystkim osobistej, subiektywnej historii. Za każdym razem 33 pasażerów rusza w podróż historycznym "ogórkiem".

Od 4 lat Linia zatrzymuje się przy dawnym Warsztacie Pracy Lecha Wałęsy, ale umożliwiając jego zwiedzanie. Grzegorz Klaman inicjuje jego działalność jako propozycję zbadania napięcia pomiędzy "autentycznością" muzeum in-situ a potrzebą upamiętnienia miejsc historii politycznej poprzez materializację, "urzeczowienie" historii.

Jedna z największych atrakcji Gdańska - Stocznia - jest niedostępna i ogrodzona murem. Subiektywna Linia Autobusowa otwiera ją i zbliża do przestrzeni publicznej.

W trakcie wycieczki można zobaczyć warsztat pracy Lecha Wałęsy, Bramy na Drodze do Wolności, dawną salę BHP i Dyrekcję Stoczni, Stocznię Cesarską, pochylnie, Halę U-bootów i miejsce w którym Wałęsa przeskoczył mur stoczniowy! Można również posłuchać subiektywnej historii tego szczególnego miejsca opowiedzianej ustami naocznych świadków tworzenia się legendy, Przewodników–Stoczniowców: Jana Krygera - byłego pracownika Wydziału W-4 stoczni gdańskiej, wydziału na którym pracował również Lech Wałęsa; Kazimierza Trawickiego - zatrudnionego w lipcu 1964 w Stoczni Gdańskiej na wydziale W-4 (wydział elektryczny), w stoczni pracował do 2007 r. Za swoją długoletnią pracę otrzymał srebrną odznakę honorową „Zasłużony Stoczniowiec Stoczni Gdańskiej im. Lenina”.

Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej. Czas: 1 maja–30 września; odjazdy: godz. 11.00 i 13.00 (czerwiec–sierpień) i 13.00 (wrzesień).

oceń
1
0
Podziel się
1 / 11 Następne »


Opinie

Ocena: +1 [1]
~Z [2013-07-05 11:34]

a czy można zobaczyć motorówkę, którą Wałęsa przypłynął do stoczni?

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~%%% [2013-07-03 17:39]

co na to bezrobotni stoczniowcy...

odpowiedz