szukaj:
z ostatnich:
Akcja The Krasnals
Akcja The Krasnals

Dom aukcyjny Christie's wycenił obraz Whielkiego Krasnala na 70 tys. funtów.
dodane 2008-05-08 (12:08) 9 lat 6 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 58 minut temu
  A A A
 
Dom aukcyjny Christie's wycenił obraz Whielkiego Krasnala "Małpy z białymi bananami" na 70 tys. funtów. Jest on odpowiedzią na pracę "Małpy z białym marginesem" Wilhelma Sasnala.

Krasnal, czy Sasnal, ważne, że namalował małpy w sposób akceptowany przez krytyków i domy aukcyjne. Obraz musi być też odpowiednio stary. Jeśli został stworzony w ostatnim czasie, trzeba dać inny starszy i już dom aukcyjny jest usatysfakcjonowany. Kolekcjoner, który przyjdzie kupić obraz musi być przekonany, że kupuje dzieło. Skoro wcześniej obraz z małpami bardzo znanego artysty sprzedał się za kilkadziesiąt tysięcy funtów, to dlaczego by nie wystawić podobnego obrazu nieznanego artysty (ale o dobrze brzmiącym nazwisku) Whielkiego Krasnala za podobną sumę?

Akcja The Krasnals obnaża mechanizm działania rynku sztuki i ośmiesza schematyczność myślenia krytyków. Mało kto wyobraża sobie, że poważny dom aukcyjny może działać tak nieprofesjonalnie.

Przyzwyczailiśmy się już do braku profesjonalizmu krytyków, instytucji zajmujących się promocją sztuki, galerii, a nawet samych artystów, ale liczyliśmy, że tak znany dom aukcyjny nie da się wciągnąć w przygotowaną prowokację.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że rynkiem sztuki rządzi protekcjonizm i układy, sama sztuka zeszła na plan dalszy. Niestety zawiódł również odbiorca sztuki, który kieruje się tym, co narzucają mu w sposób nachalny kreatorzy trendów czerpiący gigantyczne korzyści ze sprzedaży wypromowanych przez siebie często miernych artystów.

Dla młodych i zdolnych artystów, którzy do tworzenia swoich dzieł wykorzystują własną wyobraźnię i warsztat kształtowany przez długie lata, a nie rzutniki, dzięki którym tworzy się kopie Internetu taki stan rzeczy oznacza, że muszą liczyć na marketing i protektorów, a nie fachowe i rzetelne podejście do swojej pracy.
oceń
1
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Nowy artysta grupy The Krasnals
Jean Reno czy Ryszard Kalisz, który przystojniejszy?
Jakie przesłanie można odczytać patrząc wstecz na rok 68?
Jewish revenge / Inglorious busterds


Opinie

Ocena: 0 [0]
~barc [2015-06-13 13:24]

7 lat później w sferze profesjonalistów jest to samo; w sferze polskiego wystawiennictwa i kupczenia artystami - jeszcze gorzej: mamy nową falę "pryszczatych".

odpowiedz