szukaj:
z ostatnich:

Aktywna społeczność i nowe projekty

dodane 2011-03-11 (13:20) 7 lat 1 miesiąc 14 dni 8 godzin i 41 minut temu
  A A A
 

/Zakończył się kolejny etap projektu Active Citizens – Aktywna Społeczność. Pomorskie organizacje pozarządowe otrzymały granty na realizację wypracowanych metodą warsztatową projektów. Dofinansowanie otrzyma dziewięć inicjatyw poświęconych aktywizacji społeczności lokalnej, przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz promocji równości i różnorodności, często realizowanych poprzez projekty kulturalne. Active Citizens to międzynarodowy projekt zainicjowany przez British Council, którego strategicznym partnerem na Pomorzu, jedynym w Polsce, jest Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat./

"Bardzo cieszymy się, że projekt Active CitizensAktywna Społeczność jest realizowany na Pomorzu. Upewniliśmy się, że trójmiejskie organizacje pozarządowe i grupy lokalne działające na rzecz zmiany społecznej mają ogromny potencjał. Poszczególne organizacje dostały granty oraz wsparcie merytoryczne i kontaktowe, które pozwolą im zrealizować naprawdę ciekawe projekty. Jednak najważniejsza jest chyba wiedza i otrzymana metodologia pracy w społeczności lokalnej, którą zapewniło British Council." - mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka projektu Aktywna Społeczność ze strony Biura Gdańsk 2016.

"Podczas realizacji projektu Active Citiznes – Aktywna Społeczność na Pomorzu przekonaliśmy się, i nieustannie przekonujemy się o sile i różnorodności inicjatyw obywatelskich mieszkańców i mieszkanek tego regionu. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem liczby i jakości złożonych w konkursie grantowym projektów. Cieszymy się, że nabyte umiejętności, nawiązane znajomości i wypracowane podczas warsztatów pomysły, w sprzężeniu z niezwykłą wrażliwością społeczną ich uczestników i uczestniczek oraz doświadczeniem w pracy w środowisku lokalnym przynoszą tak namacalne i pozytywne efekty." – tłumaczy Weronika Ruszecka, koordynatorka projektu Active Citizens z ramienia British Council.

Wśród wybranych projektów znalazły się, między innymi, takie inicjatywy, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek. "Wolontariat 50+. Pomorskie razem w działaniu!" to projekt Fundacji Inicjatyw Społecznych Się zrobi!, którego celem jest rozwój wolontariatu osób 50+ w województwie pomorskim. "Learn with Grandma", przygotowany przez Klub Seniora Politechniki Gdańskiej, zakłada stworzenie międzypokoleniowych grup wsparcia, które będą służyły wzmocnieniu więzi pomiędzy młodymi i starszymi pokoleniami oraz przekonaniu ich do wzajemnej współpracy i nauki. Realizowane będą także projekty genderowe, na przykład "I co się dziwisz?" Stowarzyszenia Twórczego i Edukacyjnego Babieloty - wystawa fotograficzna, połączona z warsztatami wrażliwości genderowej, pokazująca kobiety i mężczyzn w nietypowych dla ich płciach kulturowych zawodach.

Pozostałe projekty, który otrzymają wsparcie finansowe to: "Świat praw człowieka" Stowarzyszenia Arteria, "Kampus Politechniki Gdańskiej przyjazny dla kobiet" Fundacji Centrum Zmiany Społecznej, "Bilet do równości" i "Młoda demokracja" Stowarzyszenia Waga, "Nie samą szkołą żyje człowiek" Stowarzyszenia Na drodze ekspresji, oraz "Dwa mosty" Kampanii Przeciw Homofobii (grupa lokalna Trójmiasto). Łączna kwota udzielonego wsparcia finansowego wynosi 54 tys. zł, przyznano osiem grantów British Council i jeden grant Gdańsk 2016. Wypracowane w czasie warsztatów projekty dotyczyły różnych obszarów tematycznych, takich jak: aktywizacja osób z niepełnosprawnością, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz promocja równości i różnorodności, aktywizacja społeczności lokalnej, projekty edukacyjne, promocja kultury, ochrona środowiska.

W ramach projektu Aktywna Społeczność, który rozpoczął się na Pomorzu we wrześniu 2010 roku, przeszkolono ponad 90 osób reprezentujących 70 różnych społeczności i organizacji. Warsztaty trwały łącznie 120 godzin. Gdańsk odwiedziły także dwie organizacje partnerskie z Wielkiej Brytanii – Voluntary Action North Lanarkshire i Low Carbon Communities Network. Ich przedstawiciele podzielili się doświadczeniami z uczestnikami i uczestniczkami pomorskiej edycji Active Citizens. W najbliższym czasie odbędą się wymiany międzynarodowe, w ramach których osoby z Pomorza odbędą wizyty studyjne w instytucjach partnerskich w Wielkiej Brytanii, a następnie będą gościć uczestników i uczestniczki projektu w Polsce.

Active Citizens to międzynarodowy projekt British Council prowadzony jednocześnie w ponad 30 krajach w Europie i na świecie. Jego celem jest aktywizowanie społeczności lokalnych i wspieranie aktywnych postaw obywatelskich oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Województwo pomorskie jest pierwszym regionem w Polsce, w którym program jest realizowany. Strategicznym partnerem na Pomorzu jest Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - Kandydat. Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak.

oceń
2
0
Podziel się


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!