szukaj:
z ostatnich:
Andy Warhol
Andy Warhol

80 lat temu
Portrety i autoportrety
15 minut z życia każdego mężczyzny
dodane 2008-08-28 (12:55) 9 lat 4 miesiące 20 dni 7 godzin i 55 minut temu
  A A A
 


Kliknij na linki w tekście, a zobaczysz nowe - powiększone obrazy


Andy Warhol
80 lat temu
Portrety i autoportrety
15 minut z życia każdego mężczyzny

Nieco ponad 80 lat temu - 6 sierpnia 1928 roku - urodził się Andy Warhol. Zasłynął ze swej sztuki, którą jedni za jego życia gardzili, a inni wielbili; ale dzisiaj cenią ją niemal wszyscy, nawet jeżeli jej nie lubią. Zasłynął też ze swej wielkiej przepowiedni: powiedział swego czasu, ze kiedyś każdy z nas będzie miał swoje 15 minut w historii wszechświata. O ile wiem, każdy z nas stara się, aby te słowa Warhola okazały się prawdziwe.

Andy Warhol stworzył w ciągu swego życia wiele autoportretów i w głównej mierze służyły one bardziej ukryciu, zagmatwaniu i rozmyciu jego prawdziwego wizerunku – niż poznaniu jego prawdziwej twarzy. W Autoportrecie nr 9 z 1986 roku artysta wzbił się na wyżyny kamuflażu: zrobił niemal wszystko, abyśmy w jego oczach nie wyczytali zbyt wiele i abyśmy zrozumieli, że ukrywanie się za maską, jakimkolwiek wymyślonym rekwizytem prawdy i mówienie rzeczy nieprawdziwych – jest istotą naszego dobrego samopoczucia i symbolem naszej własnej wartości.

To bardzo dobry autoportret mężczyzny, który miał w swoim życiu parę naprawdę celnych kwadransów. Trzy lata potem Warhol popełnił kolejny swój autoportret : jest bardzo podobny i bardzo też inny od tamtego. Portretował też przyjaciół i wiele z tych portretów stanowi dzisiaj prawdziwy dokument tamtych czasów: nieczęsto można zobaczyć zmęczoną i starą już twarz Pana z Wąsem siedzącego w samochodzie obok zdecydowanie młodszej, wciąż jeszcze atrakcyjnej przyjaciółki.

Przyjaciele robili również portrety i jemu: jednym z najwspanialszych jest fotografia wielkiego Helmuta Newtona. Zatytułował ją "Sex & Power" cokolwiek chciał przez to powiedzieć. Ile było wtedy w tym mężczyźnie seksu, a ile mocy - wiedzieli w tym momencie tylko ci dwaj: on sam i Helmut Newton.

Niektórzy pamiętają w jego życiu znamienny rok 1968: jest czerwiec, jest gorąco. “(…) wtedy Valerie Solanas wyciąga z papierowej torby swój pistolet kalibru .32 i strzela. Viva słyszy strzał przez telefon, ale myśli, że to ktoś strzelił z bata, jednego z filmowych akcesoriów do ‘Velvet Underground’. Andy krzyczy „Nie ! Nie! Valerie, nie rób tego! Ona strzela po raz drugi. Warhol upada na podłogę i próbuje wpełznąć pod biurko. Ona wtedy strzela po raz trzeci.”

Różne są te piętnastominutowe wzloty mężczyzn i ich upadki. Ale prawie zawsze coś z nich w świecie pozostaje: wspomnienia; pieniądze, albo długi; bałagan w papierach i niepokończone dzieła; może wdzięczność, może żal, może jeszcze jakieś inne mocne uczucia. Po Andym Warhol’u pozostało na pewno dużo wszystkiego.
Chyba niemal dla wszystkich, może nawet wszędzie.

JG, Fundacja Promethidion.eu
oceń
0
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Pinakothek der Moderne
Wystawa prac Andy'ego Warhola
Surrealne światy
Vincent Van Gogh
Mistrzowie filmu


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!