szukaj:
z ostatnich:
Ceramika -- Józef Borys
Ceramika -- Józef Borys

Wernisaż wystawy "Ceramika -- Józef Borys"
dodane 2009-06-16 (10:47) 8 lat 10 miesięcy 9 dni 11 godzin i 16 minut temu
  A A A
 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
zaprasza na wernisaż wystawy pt.:

"Ceramika -- Józef Borys"

16 czerwca /wtorek/ 2009 r., godz. 17.00
Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

W ubiegłym roku minęło 45 lat działalności Józefa Borysa w zawodzie ceramika.

Wszystkim nam znane są jego kafle i ozdobne naczynia: od kufli i dzbanów po drobniejsze formy ceramiczne takie jak świeczniki czy kubki. Jego ceramika od wielu lat promuje Olsztyn oraz Warmię i Mazury.

Józef Borys rozpoczął swą życiową przygodę z ceramiką w Nowym Mieście Lubawskim. Następnie poprzez Olsztyn i SKK "Pojezierze" trafił do Reszla, gdzie w murach gotyckiego zamku powstała jego pierwsza pracownia. W okresie reszelskim spod ręki Borysa wyszły m.in. baby mazurskie, kapały, kufle malowane i kafle mazurskie z konikiem weselnym, który stał się symbolem regionu.

W Olsztynie, gdzie w 1976 roku uruchomił swoją pracownię, kontynuował wytwarzanie sprawdzonych wzorów reszelskich. W latach 90-tych zaczął wprowadzać nowe wzory, również opierając się na sztuce ludowej. Do dziś tworzy różnego rodzaju ceramikę, którą po wysuszeniu i wypaleniu na biskwit zanurza w polewie w odcieniach brązu i jeszcze raz wypala na półmat, bez zbędnej ornamentyki.

Józef Borys uprawia stare technologie i techniki wytwarzania ceramiki. Większość jego wyrobów jest formowana na kole garncarskim.

Artysta w 45-letnim okresie swojej działalności brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Warszawie, Olsztynie, Reszlu, Weimarze, Londynie, Edynburgu, Kaliningradzie, Monachium, Wiedniu. Jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Medalu Kilińskiego, a w tym roku został laureatem III edycji konkursu na "Pamiątkę Regionu Warmii i Mazur" w dwóch kategoriach "Wyroby symbolizujące region, miejscowość lub lokalną tradycję"oraz "Artystyczne dzieła z lokalnym motywem".

oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!