szukaj:
z ostatnich:
Czesław Niemen na monetach kolekcjonerskich NBP
Czesław Niemen na monetach kolekcjonerskich NBP

Emisja nowej serii monet pt. Historia polskiej muzyki rozrywkowej
dodane 2009-06-24 (11:49) 8 lat 6 miesięcy 26 dni 10 godzin i 35 minut temu
  A A A
 
Narodowy Bank Polski rozpoczyna emisję nowej serii monet pt. "Historia polskiej muzyki rozrywkowej". Jako pierwsze w tej serii wyemitowane zostaną trzy monety upamiętniające Czesława Niemena - dwie srebrne dziesięciozłotówki (w tym jedna kwadratowa) oraz dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold.

Prezentacja nowych monet odbyła się podczas uroczystego koncertu w poniedziałek (22 czerwca, godz. 19.30) w Studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7.
W koncercie promującym wydanie przez NBP monet poświęconych Czesławowi Niemenowi wzięli udział znakomici wokaliści, którzy włączyli do swojego repertuaru piosenki Niemena: Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Stanisław Sojka, a także wybitny pianista jazzowy Artur Dutkiewicz, który nagrał płytę z utworami Niemena we własnej interpretacji. Wystąpiły też córki Niemena - Natalia i Eleonora. Utwory artysty przeplatane były jego tekstami - wierszami, złotymi myślami i fragmentami felietonów w wykonaniu  Magdaleny Cieleckiej i Piotra Adamczyka. We foyer studia Agnieszki Osieckiej zaprezentowana została wystawa prac plastycznych Czesława Niemena.

Nową serię monet okolicznościowych NBP pod nazwą "Historia polskiej muzyki rozrywkowej" rozpoczyna emisja monet upamiętniających wybitnego kompozytora, instrumentalistę oraz wokalistę - Czesława Niemena.
Kolekcja monet poświęconych Niemenowi składa się z dwóch monet srebrnych - obie o nominale 10 zł, różniących się kształtem, a także z monety obiegowej o nominale 2 zł, wykonanej ze stopu Nordic Gold. Ta ostatnia ukazała się 17 czerwca. W piątek, 19 czerwca ukażą się monety srebrne - okrągła i kwadratowa.
Rewersy monet srebrnych przedstawiają stylizowane wizerunki okładek albumów z utworami artysty: "Sen o Warszawie" (moneta okrągła) i "Katharsis" (moneta kwadratowa). Z kolei na awersach srebrnych dziesięciozłotówek, a także na rewersie monety dwuzłotowej widnieją portrety Niemena.

Monety srebrne wyemitowane zostaną w nakładach po 100 tysięcy każda, a obiegowe dwa złote ? w nakładzie 1,4 mln sztuk. Projektantem wszystkich monet jest Robert Kotowicz.
Srebrne monety można będzie kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP i wybranych sklepach numizmatycznych w cenach: okrągła - 64 zł, kwadratowa - 75 zł.
Informacje na temat monet: www.nbp.pl sekcja "Banknoty i monety".

Czesław Niemen
Czesław Niemen był twórcą charyzmatycznym, bezkompromisowym, a przy tym niezwykle oryginalnym, nie tylko na tle muzyki polskiej, ale i światowej. Wiele z napisanych przez niego piosenek stało się ponadczasowymi przebojami. Szedł zawsze swoją drogą, nie dając się sprowokować modzie, mediom czy politykom. Poszukiwał wciąż nowych środków artystycznego wyrazu, zaskakiwał słuchaczy skalą swoich możliwości wokalnych, jak też instrumentalną inwencją. Jego twórczość przełamywała bariery i konwencje w sztuce. Był zawsze w awangardzie docierających do Polski kolejnych stylów muzycznych, a jednocześnie tworzył swoją własną, całkowicie autonomiczną muzykę, do wierszy znanych pisarzy i poetów: Iwaszkiewicza, Tuwima, Herberta, Mickiewicza, Przerwy-Tetmajera. Jednak od chwili nagrania Bema pamięci rapsod żałobny najważniejszym twórcą stał się dla niego Norwid. Podkreślał, że jest on dla jego muzyki "drogowskazem" i "przewodnikiem".

Wszystkie monety emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!