szukaj:
z ostatnich:
Dariusz Łabędzki zwyciężył w konkursie
Dariusz Łabędzki zwyciężył w konkursie "Uśmiech Chopina"

Konkurs na rysunek satyryczno-humorystyczny
fot. PAP
dodane 2010-06-15 (14:46) 7 lat 9 miesięcy 7 dni 7 godzin i 45 minut temu
  A A A
 
Dariusz Łabędzki zdobył Grand Prix w międzynarodowym konkursie na rysunek satyryczno-humorystyczny "Uśmiech Chopina". W poniedziałek w Warszawie odbyło się wręczenie nagród i wernisaż pokonkursowej wystawy najlepszych prac.

"Z natchnieniem w konkursach, jak wiadomo, bywa różnie. Mógłbym powiedzieć, że usiadłem do rysowania z butelką o wiadomej nazwie i wena twórcza przyszła sama, ale tak nie było. Inspirację odnalazłem w balecie, który, jak się okazało, jest na świecie często wystawiany z muzyką Chopina" - powiedział poznański karykaturzysta, z wykształcenia architekt Dariusz Łabędzki, który razem z nagrodą odebrał czek na 15 tys. zł.
Jego praca pt. "Sonata jesienna na pointy i batutę" przedstawia tańczącą baletnicę, której kolista spódniczka ma wzór klawiatury fortepianu. Nad jej głową unosi się rozwinięta przez nią czerwona szarfa, układająca się w kontur profilu Fryderyka Chopina, a zakończona wiolinowym kluczem.

Konkurs ogłosiło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie w ramach przygotowań do obchodów Roku Chopina w 2010 r. W założeniu miał spopularyzować wiedzę o osobie i twórczości Fryderyka Chopina za pośrednictwem sztuki karykatury i rysunku satyrycznego. Współorganizatorem konkursu jest Biuro Obchodów Chopin 2010.
Na konkurs wpłynęło 1413 prac 552 autorów z 52 krajów świata.
"+Uśmiech Chopina+ spotkał się z szerokim odzewem karykaturzystów z całego świata. Ale dziwić może fakt, że część twórców zrozumiała ten metaforyczny tytuł zbyt dosłownie. W nadesłanych pracach dominowała bowiem uśmiechnięta twarz naszego kompozytora z klawiaturą fortepianu zamiast zębów" - powiedział dyrektor Muzeum Karykatury i jeden z jurorów Marek Wojciech Chmurzyński.

Jak podkreślił, konkurs był kierowany do artystów profesjonalnie uprawiających karykaturę i rysunek satyryczny oraz do studentów wyższych uczelni artystycznych.
Poza Grand Prix międzynarodowe jury, w którego skład weszli znani rysownicy i artyści karykatury, m.in. Zbigniew Jujka, Victor Bogorad (Rosja), Bernard Bouton (Francja), Henryk Sawka i Andrzej Mleczko, przyznało także I nagrodę Adamowi Pękalskiemu za pracę "Fryderyk Szopen dla obcokrajowców i początkujących".
II nagrodę zdobył Julian Bohdanowicz za pracę "Nokturn op. 9 nr 2", a III nagrodę otrzymał Edward Lutczyn za "Hip-(C)hop(in)".
Wystawę "Uśmiech Chopina", na którą składa się 268 prac 186 autorów z 33 krajów, można oglądać w Muzeum Karykatury w Warszawie do 24 października.
(PAP)
oceń
0
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Uśmiech Chopina w Muzeum Karykatury
Uśmiech Chopina w Muzeum Karykatury


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!