szukaj:
z ostatnich:

Kiermasz świąteczny i warsztaty

dodane 2012-12-08 (10:41) 5 lat 1 miesiąc 9 dni 10 godzin i 8 minut temu
  A A A
 


 

 

Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i świątecznych upominków.

Dawniej w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie rodziny gromadziły się wokół stołów pełnych kolorowych papierów, bibułek, słomy i wstążek, aby wspólnie przygotować ozdoby choinkowe i upominki świąteczne.  Babcie, mamy szydełkowały i robiły na drutach ciepłe czapki oraz rękawiczki. Starsze dziewczęta wyszywały serwetki, a najmłodsze dzieci kleiły i wycinały aniołki, koszyczki, pawie oczka, które miały zawisnąć na choince w dzień Wigilii. Muzeum Etnograficzne, wpisując się w tę adwentową tradycję, zaprasza w sobotę 8 grudnia na warsztaty wykonywania ozdób choinkowych i drobnych upominków świątecznych.

Przy siedmiu stanowiskach będzie można lepić, wycinać a także dekorować.  W tym roku będzie można nie tylko poznać tajniki wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych i świątecznych, ale również dowiedzieć jak zrobić upominki metodą scrapbookingu, upcyclingu oraz qulingu. Techniki te mają wielowiekową tradycję, w Polsce pod tymi nazwami pojawiły się kilka lat temu. Warto je poznać, ponieważ za ich pomocą można stworzyć niebanalne przedmioty. Srapbooking to metoda dekorowania ramek, albumów na fotografie i notesów ścinkami z gazet, fragmentami pocztówek i zdjęć, kolorowymi wstążkami i koralikami oraz własnymi notatkami. Quling z kolei to sztuka układania kolorowych motywów kwiatowych i dekoracyjnych z pozwijanych cieniutkich paseczków papieru, które mogą być wykorzystywane zarówno do ozdabiania kartek jak i tworzenia biżuterii.  Upcycling? Technika ta polega na podarowaniu drugiego życia nieprzydatnym już przedmiotom. Poznane na warsztatach sposoby tworzenia ozdób mogą stać się inspiracją dla rodzinnych spotkań
w czasie Adwentu.

8 grudnia (sobota), godz. 17.00

Sala widowiskowa.
Bilety: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł.

/Joanna Sójka-Tomczyk/

 

/////////////////////////////////////////////////////

 

Kiermasz świąteczny

W niedzielę 9 grudnia Muzeum Etnograficzne wypełni się bogactwem kolorów, wzorów i motywów, gwarem i smakowitymi, świątecznymi aromatami. Na coroczny Kiermasz zjedzie z całej Polski około 80 twórców, którzy zaprezentują tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz regionalne przysmaki, tematycznie związane z Bożym Narodzeniem. Na stoiskach zobaczyć będzie można słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Będzie można podziwiać całą gamę wyrobów ceramicznych, od tradycyjnych glinianych, a także kamionkowych garów, po bogato szkliwione, fantazyjne cacka. Na pewno nie zabraknie wyrobów z wikliny, kolorowych łowickich wycinanek, drewnianych i szmacianych zabawek oraz nietuzinkowej biżuterii. Miłośnicy tradycyjnych smaków będą mogli zakupić wędliny, miody, chleb na zakwasie, pierniki, domowe wypieki i przetwory. Kiermasz może się stać świetną okazją do zakupu świątecznych podarków lub elementów, które staną się niebanalną ozdobą domu. Zapraszamy znawców i miłośników sztuki i rękodzieła ludowego, a także amatorów oryginalnych i unikatowych przedmiotów. Kiermasz świąteczny to także świetna okazja do zapoznania się z tradycyjnymi wyrobami sztuki ludowej z całej Polski.

Dodatkową atrakcją dla uczestników będzie możliwość obejrzenia bożonarodzeniowych aranżacji przygotowanych w chatach w Parku Etnograficznym – zwiedzanie o 11.00, 12.00 i 13.00, w cenie biletu.

9 grudnia, niedziela, godz. 10.00-15.00
Bilety: 4 zł – norm., 2 zł – ulg., 10 zł - rodzinny.

/Joanna Sójka-Tomczyk/

 

etnomuzeum.pl

 

 

oceń
0
0
Podziel się

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!