szukaj:
z ostatnich:
Lotos Jazz Festiwal
Lotos Jazz Festiwal

Dziesięć dni i nocy Bielskiej Zadymki Jazzowej
Wayne Shorter fot. Materiały prasowe.
dodane 2008-01-10 (11:52) 10 lat 3 miesiące 15 dni 10 godzin i 9 minut temu
  A A A
 
Bielska Zadymka Jazzowa, po raz piąty odbywająca się jako Lotos Jazz Festiwal, będzie jedną z największych tegorocznych imprez jazzowych w Polsce, a nawet Europie. Będzie też ponaddwukrotnie dłuższa niż zazwyczaj, a do Bielska przyjadą największe gwiazdy światowego jazzu. Od 15 do 24 lutego koncerty odbywać się będą w kilku miejscach miasta, a nawet na szczycie Szyndzielni.

Główną gwiazdą jubileuszowej edycji będzie saksofonista Wayne Shorter. Przyjedzie ze swoim legendarnym kwartetem, w którym razem z nim zagrają Danilo Perez, John Patitucci i Brian Blade. Wayne Shorter uznawany jest za największego żyjącego muzyka jazzowego na świecie, wymienia się go po Milesie Davisie. Do Bielska przyjedzie na jedyny koncert w Europie, który zaplanowano na wtorek 19 lutego.

To nie koniec atrakcji. Do udziału w Zadymce udało się zaprosić superformację San Francisco Jazz Collective, która właśnie od Bielska rozpocznie swoje europejskie tournee. Z plejadą takich gwiazd jak: lider Joe Lovano, Dave Douglas, Stefon Harris, Miguel Zenon, Andre Hayward, Renee Rosner, Matt Penman i Eric Harland. W Polsce wystąpią tylko w Bielsku, poza tym w Wiedniu, Amsterdamie i kilku innych metropoliach kontynentu. Koncert w piątek, 22 lutego.

Festiwal otworzy Marcin Wasilewski Trio i jego polska premiera drugiej płyty "January". Będzie również druga niezwykła premiera, najnowszej płyty "Afreecanos" Omara Sosy, kubańskiego wirtuoza fortepianu i instrumentów klawiszowych. Będzie też reprezentacja legend polskiego jazzu, bo tak nazwać można koncert Polish Jazz Quartet, czyli Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Romana Dyląga i Wojciecha Dąbrowskiego. Tak można też nazwać grupę Laboratorium, legendę jazz-rocka polskiego, a także zespół Boba Jazz Band, który jest przedstawicielem i legendą jazzu tradycyjnego.

- Nigdy wcześniej takiej plejady gwiazd na Zadymce nie było. Można by nimi obdzielić kilka znaczących festiwali. Każdy z tych muzyków notowany jest na pierwszych miejscach w kategorii swojego instrumentu. Miguel Zenon jest od dwóch lat najlepszym na świecie saksofonistą altowym, Joe Lovano święci od lat triumfy w gronie saksofonistów tenorowych, Stefon Harris jest najlepszym wibrafonistą młodego pokolenia. To samo powiedzieć można o pozostałych wykonawcach festiwalu. Chris Potter jest absolutnie wyjątkowym saksofonistą tenorowym, najbardziej wybijającym się białym wirtuozem tego instrumentu. Wśród wykonawców tegorocznej Zadymki jest też Aleksiej Krugłow. To najlepszy z muzyków kreujących rosyjską scenę jazzową - zapewnia Andrzej Herman, jeden z organizatorów bielskiej Zadymki..

Do Bielska przyjedzie również Wiedeń. Grupy z tego miasta będą bohaterami dwóch koncertów. 15 lutego wystąpi Rebekka Bakken Group, dzień później Dobrek Bistro. Rebekka jest Norweżką, osiedliła się w Wiedniu, koncertuje z muzykami niemieckimi i norweskimi. Drugi zespół też jest międzynarodowy. Austriak jest w nim jeden, reszta mieszka w Wiedniu.

- Festiwal od lat oferuje ponadto koncert zatytułowany "Okolice jazzu". Staramy się wprowadzać dzięki niemu rzeczy wyjątkowe, nie do końca mieszczące się w jazzowych ramach. Tym razem proponujemy zespół w gatunku trudnym do zdefiniowania, popularny w Ameryce. Tego typu grupy tworzą amerykańskie orkiestry, które zazwyczaj występowały przed meczami. Teraz łączą to z hip-hopem i podobnymi gatunkami, do tego instrumenty perkusyjne. Do Bielska przyjedzie jeden z najlepszych zespołów tego gatunku Youngblood Brass Band, formacja dziewięciooobowa - mówi Jerzy Batycki, szef Stowarzyszenia Sztuka-Teatr, główny organizator Zadymki.

Wydarzeniem niezwykłym będzie próba bicia rekordu w ilości muzyków grających jednocześnie hymn bielskiej zadymki "Na holi, na holi". Nagrodą będzie darmowa wejściówka na koncert grupy Laboratorium. 18 lutego w Kinopleksie zobaczyć można będzie film Clinta Eastwooda "Bird", biografię saksofonisty jazzowego Charliego "Birda" Parkera.

Bilety kupować i rezerwować można od 10 stycznia od godz. 10.00. Po raz pierwszy również przez Internet pod adresem: www.zadymka.pl. Wejściówki i bilety na pojedyncze koncerty kosztują od 20 do 120 zł (na Shortera). Karnety podzielone zostały na trzy kategorie. Na wszystkie koncerty z miejscówkami - 490 zł, bez gwarantowanych miejsc siedzących - 300 zł, tylko na koncerty i imprezy towarzyszące w klubie Klimat, gdzie zaplanowano najważniejsze wydarzenia festiwalu - 230 zł.

POLSKA Dziennik Zachodni
Wanda Then
TAGI: Jazz, Festiwal
oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!