szukaj:
z ostatnich:

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

dodane 2014-08-05 (10:41) 3 lata 5 miesięcy 14 dni 11 godzin i 18 minut temu
  A A A
 
(fot. mat. prasowe)


W Warszawie trwa XX, Jubileuszowy MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia na popularnym festiwalu. Wśród tegorocznych gwiazd m.in.: Jacky Terrasson, Joey Calderazzo, Roy Hargrove , Bill Evans & Mike Stern, Tord Gustavsen.

W tę sobotę, 9 sierpnia Jazzowy Top na festiwalu. Na jedynym koncercie w Polsce( letniej trasy koncertowej) wystąpi gwiazda amerykańskiej trąbki, dwukrotny zdobywca GRAMMY, ROY HARGROVE QUINTET.

9 sierpnia
Roy Hargrove Quintet /USA
Jazzowy Top. Dwukrotny zdobywca GRAMMY, jeden z najlepszych trębaczy amerykańskich ostatnich lat, wszechstronny innowator, współtworzył i współtworzy zespoły tuzów jazzu jak Michael Brecker, Wynton Marsalis, Herbie Hancock. Oryginalnie łączy rytmy afro-kubańskie z bebopem, funky, soulem i hip- hopem.

Roy Hargrove - trąbka
Sullivan Fortner - fortepian
Justin Jay Robinson - saksofon
Ameen Saleem - kontrabas
Quincy Phillips -perkusja

Roy Hargrove. Zdobył międzynarodową pozycję i światową sławę po wygraniu dwóch nagród Grammy dla różnych rodzajów muzyki, za album „Habana” 1997 – Grammy Award for Best Latin Jazz Perfomance, oraz za album „Directions In Music” 2002 (Herbie Hancock, Michael Brecker, Roy Hargrove) - Grammy Award Winner.

Urodził się w 1969 roku w Teksasie. Zainspirowany muzyką gospel oraz R&B i funkiem zaczął naukę gry na trąbce w czwartej klasie szkoły podstawowej. W wieku szesnastu lat uczył się już w prestiżowej Brooker T. Washington School for The Visual and Performing Arts w Dallas. Podczas trzeciego roku nauki został odkryty przez Wyntona Marsalisa, który zaprosił młodego muzyka do uczestniczenia w koncertach swojego zespołu. Wieści o jego talencie dotarły do Paula Acketta, założyciela i dyrektora North Sea Jazz Festival. Ackett zaprosił Roya na festiwal, co doprowadziło jego tournee po Europie. Przez rok uczył się w Berklee School of Music w Bostonie, potem przeniósł się do New School na Manhattanie. Jego solowa płyta „Diamond In the Rough” z 1990 roku zwróciła uwagę znawców okrzykując go „jednym z najgroźniejszych młodych lwów, w którym świat jazzu pokłada wielkie nadzieje”.

W 2004 roku czytelnicy Jazz Timesa uznali go najlepszym trębaczem jazzowym na świecie. Do wspólnych występów zapraszały go tuzy jazzu jak Sonny Rollins, Roy Haynes, Ray Brown, Jimmy Smith, Shirley Horn, Abbey Lincoln.

Z wytwórnią Verve związał się w 1994 roku i każda jego płyta odkrywa nowy aspekty jego talentu. Nieustannie podejmuje nowe wyzwania i pozostawia niezatarte muzyczne ślady. Jego płyty (na koncie ma 22 znakomite albumy) mają wyraźną koncepcję. Tak było np. w przypadku "With The Tenors Of Our Time" (gośćmi byli saksofoniści tenorowi: Johnny Griffin, Joe Henderson, Branford Marsalis, Joshua Redman i Stanley Turrentine), "Parker’s Mood" (poświęconej muzyce Charlie’ego Parkera) czy "Habana" (z udziałem kubańskich gwiazd Chucho Valdeza, Horacio „El Negro” Hernandeza i amerykańskich sław jak John Hicks, Russel Malone, Idris Muhammad). Natomiast album "Hard Groove" to ukłon w stronę hip-hopu, Roy Hargrove zaliczany jest do jednego z najlepszych trębaczy amerykańskich ostatnich lat i wszechstronnego innowatora jazzu.
oceń
3
1
Podziel się


Opinie

Ocena: 0 [2]
~WOZ CYRKOWY [2014-12-29 18:49]

Parateatrzyk -Studyjko tealtralne "Suterenka w Kammieniczce" prosi o wsparcie. W kapitalizmie prawdziwa sztuka sama sie nie wyzywi. Juz mistrz Kantor powiedzial : panstwo ktore nie wspiera kultury jest panstwem bez przyszlosci. Tak wiec prosimy. Nie, zeby monety w czapkę, ale mozna kupowac masowo bileciki nie korzystajac ze spektakli. Nam taka forma najbardziej odpowoiada bo duzo do dopiwedzenia nie mamy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź