szukaj:
z ostatnich:

Muzyka twórców baroku na 6. Poznań Baroque

Logo dostawcy 
dodane 2013-10-08 (14:04) 4 lata 4 miesiące 12 dni 22 godziny i 23 minuty temu
  A A A
 
Blisko stu muzyków z całego świata weźmie udział w rozpoczynającym się 6 listopada festiwalu "Poznań Baroque". To trzecia edycja festiwalu, który powstał w ramach projektów specjalnych Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Podczas festiwalu usłyszeć będzie można muzykę czołowych twórców baroku m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Handla czy Antonio Vivaldiego oraz mniej znanych kompozytorów - Giovanniego Girolamo Kapsbergera, Williama Corkine i Diego Ortiza.

"Ten festiwal skierowany jest na muzykę kameralną. To przegląd muzyki barokowej ze wszystkimi jej tradycjami związanymi z muzyką włoską, francuską, niemiecką, angielską i hiszpańską. Chciałem, żeby podczas tego wydarzenia można było ukazać muzykę dawną w takiej formie, w jakiej ona powinna istnieć, czyli jako muzykę inspirującą, intrygującą i ciekawą" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Zych.

W ramach "Poznań Baroque" odbędą się 23 koncerty, w których zagrają artyści m.in. z Kanady, Francji, Hiszpanii, Izraela czy Argentyny. Wśród nich będzie Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej, trio Los Otros i consort viol da gamba Les Voix Humaines Consort. Nie zabraknie polskich wykonawców, wśród których znalazła się Wrocławska Orkiestra Barokowa oraz orkiestra L'Autunno. Muzycy zagrają w Auli Uniwersyteckiej, Pałacu Działyńskich, Centrum Kultury Zamek oraz Teatrze Polskim.

Jak zaznacza dyrektor artystyczny festiwalu jest on również okazją do promocji wykonawców, którzy biorą w nim udział. "W tym roku po raz drugi przyjedzie do nas zespół Les Ambassadeurs. Podczas pierwszego festiwalu ich koncert został zarejestrowany i wywołał entuzjazm we Francji. Pół roku później profesjonalnie zrealizowano nagranie wykonane przez ten zespół. Zależy mi na tym, żeby podczas festiwalu pojawiały się programy, które będą interesujące dla partnerów na Świecie i to, co robimy w Poznaniu mogło funkcjonować w obiegu międzynarodowym" - powiedział Zych.

Festiwal poprzedzony zostanie trzema wykładami skierowanymi dla dzieci oraz dorosłych, które odbędą się w październiku i będą poświęcone muzyce barokowej.

"Poznań Baroque" potrwa do 17 listopada.

oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ocena: 0 [0]
~clasm [2013-10-20 18:55]

Znakomicie ,że są takie wspaniałe wydarzenia, koncerty, spektakle. Przydałoby sie wiecej reklamy. Trzeba ,nieładnie mówiac, odchamić nasze społeczeństwo, które w 80 procentach nie wie nawet i nie chce wiedzieć co to kultura wyższa.

odpowiedz