szukaj:
z ostatnich:

Pierwsza Książka Mojego Dziecka

Logo dostawcy 
dodane 2013-02-07 (09:11) 4 lata 11 miesięcy 12 dni 12 godzin i 43 minuty temu
  A A A
 

Kobiety, które w okresie od 6 lutego urodzą dzieci na terytorium województw świętokrzyskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego otrzymają za darmo specjalną publikację pt. "Pierwsza Książka Mojego Dziecka" - poinformowało Narodowe Centrum Kultury.

Książka zachęcać ma rodziców do codziennego czytania dziecku. Matki będą otrzymywać te publikacje w bezpłatnych pakietach multimedialnych, razem z filmem edukacyjnym "Jak kochać dziecko?", omawiającym sposoby zaspokajania potrzeb emocjonalnych dzieci, oraz "Kołysankami i śpiewankami dla Najmłodszych" - zapowiedziano.

Projekt "Pierwsza Książka Mojego Dziecka", wspólną inicjatywę Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" i Narodowego Centrum Kultury, realizowany pod honorowym patronatem ministra kultury, omawiano w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

"Mamy informacje, że czytelnictwo w Polsce przestało spadać" - powiedział minister Bogdan Zdrojewski, wspominając, że poprawę pod tym względem odnotowano m.in. wśród młodzieży, zwłaszcza wśród dziewcząt.

"W ciągu siedmiu lat potroiliśmy wydatki związane z promocją czytelnictwa. Rok 2013 będzie rekordowy. Na różnego rodzaju działania związane z czytelnictwem, promocją książki, zakupami nowości dla bibliotek przeznaczone zostanie prawie 130 mln zł" - zapowiedział szef resortu kultury.

Głośne czytanie małemu dziecku znakomicie wpływa na jego rozwój - przekonywała Irena Koźmińska, prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Zachęcała, by czytać dziecku przez 20 minut każdego dnia.

"Dlaczego to czytanie jest ważne? Coraz więcej dzieci ma problemy z mową. (...) Przychodząc do szkoły, mają często bardzo ubogi zasób słów. (...) Rodzice są bardzo zajęci, nie rozmawiają z dziećmi i mało im czytają, natomiast wyręczają się mediami elektronicznymi, które nie są nauczycielem języka. Dziecko potrzebuje relacji z bliską osobą, zachęty do mówienia i ciągłych ćwiczeń" - zaznaczyła Koźmińska.

Aktorka Joanna Brodzik, będąca ambasadorką kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", podkreślała na konferencji, że "czytanie dziecku pomaga wychować człowieka, którego przyszłe życie będzie miało dobrą jakość". "To inwestycja w wyobraźnię małego człowieka, (...) a człowiek z rozbudzoną wyobraźnią może zrobić wszystko, o czym zamarzy" - powiedziała.

W publikacji "Pierwsza Książka Mojego Dziecka" znajdują się informacje na temat korzyści płynących z czytania dziecku już od momentu jego urodzenia, przykłady wpływu czytania na zdrowie i życie konkretnych dzieci, wiersze dla dzieci - zarówno krótkie, proste i rytmiczne do łatwego powtarzania, jak i dłuższe, np. "Lokomotywa" Juliana Tuwima, "Idzie niebo" Ewy Szelburg-Zarembiny. Tekst uzupełniają zabawne ilustracje, które mają pobudzić dziecko do poznawania i opisywania różnych czynności, pór roku, otaczającego świata, przedmiotów znajdujących się w domu.

Cały pakiet wydano w nakładzie 6 tys. egzemplarzy. Będzie dystrybuowany wśród matek - do wyczerpania nakładu książek i płyt - przy wypisie kobiet ze szpitala, na oddziałach położniczych prywatnych i państwowych placówek służby zdrowia - zapowiedziano w środę. Akcja jest projektem pilotażowym, który w przyszłości obejmie całą Polskę - zapowiedzieli organizatorzy projektu. Obecnie dystrybucja pakietu dotyczy czterech województw - świętokrzyskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, wybranych ze względu na najniższy odsetek czytelnictwa - wyjaśniono.

"Książka wraz z płytą ma być swego rodzaju pierwszą wyprawką kulturalną i wychowawczą dla młodych rodziców i ich nowo narodzonego dziecka, dlatego też planowane jest bezpłatne przekazywanie jej w przyszłości wszystkim mamom w szpitalach położniczych" - podkreślili organizatorzy projektu.
(PAP)

oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ocena: 0 [0]
~laura [2013-02-07 17:00]

cieszą takie wiadomości na temat próby polepszania czytelnictwa, szczególnie wśród najmłodszych. ja od małego próbowałam zakorzenić moim dzieciom, że książki to przyjemność, a nie przykry obowiązek... i chyba się udało, skoro mają teraz po naście lat i same mnie zaciągają do empiku za nowościami, ostatnio kupiliśmy tam kilka książek w promocji 2 za 1 i mamy co czytać przez najbliższe tygodnie :) ja sama zostałam wychowana w podobnym klimacie, więc tym bardziej się cieszę, że udało mi się to podejście przenieść na dzieci

odpowiedz