szukaj:
z ostatnich:

Polsko-rosyjska sztuka na AVANT ART FESTIVAL

dodane 2013-09-30 (13:30) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 19 godzin i 58 minut temu
  A A A
 


Komiks Ukrytego gaWROna, „Gestykulacja”, Polina Petrouchina i Social Up Spacing, czyli polsko-rosyjska sztuka na AVANT ART FESTIVAL

Szósta edycja AVANT ART FESTIVAL rusza już 4 października, a wraz z nią projekty wizualne – wystawy i komiks. Na otwarcie festiwalu odbędzie się wernisaż wystawy rosyjskiej artystki Poliny Petrouchiny, od 7 października w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu oglądać będziemy mogli wystawę „Gestykulacja”, a w trakcie trwania festiwalu odbywać się będą warsztaty komiksowe z udziałem artystów z Polski i Rosji pod szyldem Ukryty gaWROn oraz druga edycja projektu Social Up Spacing - Przestrzeń dla odzysku.

Program 2. Avant Art Film

Program 6. Avant Art Festival„Gestykulacja” to projekt performatywnej szkoły języka, którym posługuje się dziś w Rosji sztuka krytycznie zaangażowana w rzeczywistość. W roli lektorów wystąpią artyści reprezentujący rosyjską kulturę niezależną. Niektórzy z nich są poetami, inni artystami wizualnymi, jeszcze inni działają na pograniczu muzyki, performance'u i politycznego aktywizmu. Wszyscy będą starali przebić się ze swoimi ideami przez barierę językową dzielącą język polski od rosyjskiego. Narzędziem do kruszenia owej bariery stanie się sztuka. Celem „Gestykulacji” jest przybliżenie polskiej publiczności artystyczno-politycznej sytuacji sztuki niezależnej w dzisiejszej Rosji. Pragniemy nauczyć się języka rosyjskiego, którym przemawiają i myślą artyści prowadzący krytyczną polemikę z rzeczywistością – mówią kuratorzy, Katya Shadkovska i Stach Szabłowski. Wśród artystów zaangażowanych w wystawę znajdą się m.in. Sławek ZBK Czajkowski (oprawa graficzna projektu), Gabi Kowalska aka Gabukow (instalacja lekcji języka rosyjskiego) i Avdey Ter-Oganyan - performer, aktywista, legenda rosyjskiej radykalnej sceny niezależnej, inicjator grupy Radek. Wystawę oglądać będzie można od 7 do 14 października w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

We współpracy Art Cafe Cocofli z Inicjatywą Ukryty gaWROn odbędzie się również wystawa prac rosyjskiej artystki komiksowej Poliny Petrouchiny prezentująca dwa cykle – dokumentalny komiks „Pussy Riot”, a także ostatnią dłuższą opowieść „Isterika”.

Polina Petrouchina to urodzona w Mokswie graficzka, ilustratorka, autorka książek i komiksów. Jej prace prezentowane były na Le crayon féministe w Moskwie, w Palais de Tokyo w Paryżu, na festiwalu Sarjakuva w Helsinkach, dwukrotnie na festiwalach komiksu w Angoulême oraz w Muzeum Anny Achmatowej w Sankt Petersburgu. W Cocofli (Wrocław, Włodkowica 9), w ramach Avant Art Festival, prapremierowo zaprezentowane będą jej prace z cyklu „Isterika” (premiera w Moskwie 20 października 2013) oraz prace z serii „Pussy Riot”. Otwarcie wystawy w Cocofli odbędzie się 4 października o 19.00. Wystawa czynna będzie do 3 listopada.

Pod szyldem Ukryty gaWROn kryje się z kolei polsko-rosyjska inicjatywa komiksowa. Sala Rzemiosł w Krzywym Kominie na 10 dni (4-13 października) stanie się siedzibą twórczego kolektywu rysowników, którym zadaniem będzie opracowanie krótkiej narracji komiksowej. Z Rosji będą to: Konstantin Komardin i Hihus, z Polski: Konrad Okoński, Konrad Czernik, Sebastian Skrobol. Nad splataniem wątków czuwał będzie kurator wydarzenia Grzegorz Kaczmarek. Do współpracy zaproszeni zostaną również artyści i dokumentaliści z Wrocławia, a także uczestnicy festiwalu. Powstałe prace będą pierwszymi dziełami ze „świata” Ukrytego gaWROna, zaplanowanej powieści graficznej, której tytuł nawiązuje do jednej z „legendarnych prac” Eugeniusza Geta Stankiewicza – naturalnej wielkości rzeźby gawrona z brązu, umieszczonego na jednym z wrocławskich drzew, o nieznanej lokalizacji.

W trakcie festiwalu odbędzie się również druga odsłona projektu Social Up Spacing – Przestrzeń dla odzysku pod kuratelą Gabrieli Kowalskiej aka Gabukow. Zaproszeni artyści z Polski i z Holandii pracować będą nad koncepcją działania dla konkretnej przestrzeni w centrum Wrocławia. W ciągu dwóch festiwalowych dni zostanie zbudowana instalacja, która w bezpośredni sposób nawiąże do hasła festiwalu Avant Art 2013 - PRZESTRZEŃ DLA KULTURY. Projekt Social up Spacing rozwinie bądź zobrazuje tę przestrzeń.

W ramach 6.edycji Avant Art Festival (4-13 października) we Wrocławiu odbędą się premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy też perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym garażowe granie Sonic Death, elektro-folk Moa Pillar, kultowy Messer Chups i Benzo. W Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z prezentacją Platformy Space For Culture.

SZTUKA NA AVANT ART FESTIVAL 2013

7-13 paździenika 2013, Muzeum Współczesne Wrocław
Wystawa Gestykulacja
Język rosyjski dla zaangażowanych, polemistów i ideologicznie niespokojnych
Kuratorzy: Katya Shadkovska i Stach Szabłowski
Wstęp wolny

4 października – 3 listopada 2013, Cocofli
Wystawa Polina Petrouchina: Pussy Riot. Isterika
Kuratorzy: Dorota Hartwich, Grzegorz Kaczmarek
Wstęp wolny

4-13 października 2013
Komiksowy projekt work in process Ukryty gaWROn – preludium
Kurator: Grzegorz Kaczmarek

10-11 października 2013
Social up Spacing / Przestrzeń dla odzysku 2 - performance/ wystawa/ akcja
Kurator: Gabriela Kowalska

Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

oceń
0
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Program 2. AVANT ART FILM – przeglądu najciekawszych filmów o muzyce i sztuce w Polsce
Wrocław kulturalną stolicą Rosji - 6. Avant Art Festival
2. Avant Art Film
Wrocław kulturalną stolicą Rosji - 6. Avant Art Festival


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!