szukaj:
z ostatnich:
Potocka Małgorzata
Potocka Małgorzata

Absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej, stypendystka Broadway-owskiej szkoły tańca i paryskiej rewii; wybitna tancerka, choreograf i reżyser – twórczyni grupy baletowej SABAT, autorka spektakli rewiowych, estradowych i telewizyjnych.
dodane 2007-10-10 (15:15) 10 lat 3 miesiące 11 dni 18 godzin i 16 minut temu
  A A A
 
Małgorzata Potocka - absolwentka Warszawskiej Szkoły Baletowej, stypendystka Broadway-owskiej szkoły tańca i paryskiej rewii; wybitna tancerka, choreograf i reżyser – twórczyni grupy baletowej SABAT, autorka spektakli rewiowych, estradowych i telewizyjnych.
Artystka ciesząca się niesłabnącą popularnością i uznaniem w kraju i zagranicą.

Po uzyskaniu dyplomu, w przez kilka lat pracy w Teatrze Wielkim w Warszawie tańczyła w klasycznym repertuarze, m. in.: w „Don Kichocie”, „Aidzie”, „Kopciuszku” i „Jeziorze Łabędzim” . Jednak taniec klasyczny, mimo znakomicie rozwijającej się kariery i wielu sukcesów nie dawał Małgorzacie Potockiej poczucia pełnego spełnienia w zawodzie. Jej ambicje artystyczne, talent, temperament wymagały wyboru własnej drogi, realizacji własnych pomysłów choreograficznych. W efekcie stworzyła swój styl tańca, w którym połączyła taniec klasyczny z tańcem rewiowym, elementami tańca afro- kubańskiego i najnowszymi trendami tańca nowoczesnego. Śmiało wykorzystujący różnorodne style muzyczne od klasyki przez repertuar popowy do jazzu.

W latach 70-tych stworzyła zespół Naya-Naya, który przekształciła w grupę baletową Sabat. W ówczesnej rzeczywistości kulturalnej była to swoista rewolucja w sztuce tańca estradowego. Zespół zrobił błyskawiczną karierę, zyskał olbrzymią popularność. Był częstym gościem programów telewizyjnych, uczestniczył w wielu koncertach i widowiskach. Oryginalność stylu, wyjątkowe połączenie ekspresji i kobiecości szybko zaczęły zyskiwać uznanie i podziw w wymiarze międzynarodowym. Sabat wystąpił na wielu scenach świata. Wystąpił między innymi w Wiedniu, Berlinie, Nowym Jorku, Las Vegas, Londynie, Bangkoku, Rzymie, Sztokholmie i wielu innych miastach. Zespół Małgorzaty Potockiej brał również udział w koncertach z takimi gwiazdami jak: Ray Charles, Donna Summer, The Platters i „Village People”.

Niezliczone podróże po świecie, konfrontacja z wieloma trendami sztuki baletowej, poznawanie różnych kultur, wreszcie doświadczenia życiowe (w tym tragiczny udział w rejsie porwanego w akcie terrorystycznym statku „Achille Lauro”) ukształtowały świadomą swoich możliwości ale także ambicji artystkę i człowieka. Umocniły niechęć do życiowych czy artystycznych kompromisów, wiarę, że talent i praca niezależnie od życiowych trudności i przeciwieństw muszą przynieść efekt a profesjonalizm jest niezbędny dla osiągnięcia sukcesu.

W konsekwencji postanowiła stworzyć pierwszą po wojnie scenę rewiową w Polsce, co oznaczało konieczność rozpoczęcia działalności w dziedzinie dotychczas jej zupełnie obcej – biznesie. Początkowo realizowała swoje plany w Klubie Tango. Szybko odniosła spektakularny sukces. Tango stało się najbardziej prestiżowym miejscem rozrywki w Warszawie. Twórczość Małgorzaty Potockiej ma bardzo różnorodny charakter. Najlepszym przykładem był zrealizowany przez nią spektakl „Randes vous avec Chopin” . Przygotowany z okazji roku chopinowskiego był połączeniem tańca klasycznego i współczesnego do muzyki Chopina. Nadanie dodatkowego wymiaru muzyce zyskało aprobatę widzów i krytyki. Spektakl cieszył się olbrzymim powodzeniem, wystawiany był także za granicą (m.in. w Londynie i Rzymie).

Plany rozszerzenia działalności, wzbogacenia jej o realizację inscenizacji o innym niż rewiowe charakterze zachęciły Małgorzatę Potocką do następnej, bardzo już poważnej, decyzji biznesowej.

W 2001 roku adaptując zrujnowane wnętrza Teatru Kameralnego przy ul. Foksal w Warszawie stworzyła Teatr Sabat. W wymiarze finansowym była to inwestycja w dużej skali i wymagająca olbrzymiego wysiłku organizacyjnego. Tym bardziej, że z założenia realizowana była jako przedsięwzięcie prywatne realizowane bez pomocy osób trzecich czy partnerów instytucjonalnych. Całość ryzyka biznesowego Małgorzata Potocka wzięła na siebie.

Dziś w piątym sezonie działalności można śmiało powiedzieć, że ekonomiczne aspekty działalności, choć wymagające stałej troski i przezwyciężania szeregu trudności nie hamują w żadnym stopniu realizacji artystycznych planów i ambicji właścicielki Teatru. We wspaniale zaprojektowanych secesyjnych wnętrzach przypominających klimat obrazów Toulous – Loutreca, panuje niepowtarzalna atmosfera paryskiej cyganerii i przedwojennego kabaretu. Zostało to docenione nominacją realizacji projektu do nagrody „Modernizacja 2001”.

Od dnia inauguracji odbyło się w Teatrze już 10 premier. Ich twórczyni konsekwentnie realizuje swoje plany i marzenia. Sabat to teatr muzyczno-baletowo-rewiowy. Repertuar nawiązuje swoim klimatem do tradycji przedwojennych teatrów rewiowych. Małgorzata Potocka jest nie tylko choreografem i reżyserem spektakli. Niewątpliwym atutem każdej inscenizacji są zaprojektowane przez artystkę kostiumy. Sabat to teatr bez wątpienia autorski, choć twórczyni dba o różnorodność proponowanego repertuaru.
oceń
3
1
Podziel się

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!