szukaj:
z ostatnich:

Premiera Teatru Derevo, spotkanie z Antonem Adasinskym i Teatr Akhe na 6. AVANTA ART FESTIVAL

dodane 2013-10-02 (12:20) 4 lata 6 miesięcy 23 dni 9 godzin i 24 minuty temu
  A A A
 
(fot. Teatr Derevo)


Już w piątek, 4 października, rusza 6. edycja AVANT ART FESTIVAL pod hasłem „Rosja”. W ciągu najbliższego weekendu we Wrocławiu zobaczymy m.in. premierę „Midwhite” Teatru Derevo - jednego z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych, a także spektakl oryginalnego rosyjskiego Teatru Akhe pt. „Gobo. Digital Glossary”. W ramach 2. AVANT ART FILM w Kinie Nowe Horyzonty i projekcji „Fausta” Sokurowa będzie można spotkać się również z charyzmatycznym Antonem Adasinskym – nagrodzonym bohaterem filmu i liderem Teatru Derevo. Festiwal potrwa do 13 października.

Pierwszy weekend AVANT ART FESTIVAL „Rosja” to m.in. spektakle wybitnych grup teatralnych z Rosji.Program 2. Avant Art Film

Program 6. Avant Art FestivalTEATR DEREVO

Derevo jest jednym z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych. Teatr został założony w 1988 roku w Petersburgu przez Antona Adasinsky‘ego, ale od lat 90. swoją siedzibę ma w Dreźnie i związany jest ze słynnym Teatrem Festiwalowym Hellerau. Przedstawienia grupy, prezentowane na wszystkich kontynentach, należą do klasyki współczesnego teatru eksperymentalnego. Derevo zyskało rozgłos w całej Europie, zdobywając wiele prestiżowych nagród teatralnych m.in. Kunstpreis Berlin, Kunstpreis Dresden czy The Herald Angel Award w ramach Edinburgh Festival Fringe. W 2000 roku Meksykańskie Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych uznało Derevo za najlepszy zagraniczny teatr, a w 2002 grupa otrzymała nagrodę za wkład w rozwój sztuki w Petersburgu. Spektakle Dereva, zawsze bezsłowne, oryginalnie i nowocześnie łączą różne teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell' arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening. Derevo wypracowało własny, ekstrawagancki sposób narracji, pełen zaskakujących konceptów, fabularnej dezynwoltury, nieustannego balansowania między skrajnościami, wreszcie zdumiewającego swą perfekcją, oryginalnego aktorstwa.

SPOTKANIE Z ANTONEM ADASINSKYM – LIDEREM DEREVA

Teatr Derevo wystawi swoją sztukę 6 października, ale dzień wcześniej, w ramach AVANT ART FILM w Kinie Nowe Horyzonty będzie można spotkać się z Antonem Adasinskym – liderem i założycielem Dereva oraz bohaterem filmu „Faust” Aleksandra Sokurowa. Za rolę Lichwiarza w kwietniu tego roku otrzymał nagrodę Rosyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora. Adasinsky współpracował także z teatrem pantomimy Licedej oraz petersburskim Teatrem Maryjskim. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, Festiwalu Edinburgh Backyards czy Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Pantomimy w Paryżu. Spotkanie z Antonem odbędzie się po projekcji filmu „Faust”, 5 października,  około godziny 20:20.

TEATR AKHE

Podczas pierwszego weekendu festiwalowego zobaczymy również spektakl „Gobo. Digital Glossary” Teatru Akhe  - jednej z najważniejszych grup teatralnych z Rosji docenianej na scenach całego świata. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej sprawiło, że są uznawani za jednych z reformatorów współczesnego teatru. Akhe potrafi przenieść publiczność w świat multimedialnego marzenia sennego, w którym wszystko jest możliwe. Podczas swoich spektakli artyści zmieniają swojską salę teatralną w coś nowego, nieznanego – w ocean potencjalnych odkryć mentalnych i wizualnych. Spektakl „Gobo. Digital Glossary“ to swoisty zestaw instalacji i mini-performance’ów, historii opowiadanych różnymi technikami i formami (od niemego kina do teatru cieni), ironicznie pokazujących postać „nieistniejącego bohatera współczesności“, jednocześnie naiwnego i zranionego, patetycznego i zdesperowanego, sentymentalnego i nierozważnego.

Pierwszy weekend 6. edycji AVANT ART FESTIVAL to także koncerty w Alibi i Imparcie (Super Girl & Romantic Boys, Barto, Czika Iz Permi, Messer Chups, Sonic Death, Trash-chapiteau KACH, Moa Pillar, Benzo), wernisaż wystawy Poliny Petrouchiny w Cocofli (Włodkowica 9) oraz początek 2. AVANT ART FILM  w Kinie Nowe Horyzonty – przeglądu najciekawszych filmów o muzyce i sztuce.

Bilety do kupienia przez ticketpro.pl oraz biletin.pl, a także w miejscach festiwalowych na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Wiecej informacji na www.avantart.pl, www.facebook.com/AvantArtFestival oraz www.kinonh.pl

oceń
2
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Program 2. AVANT ART FILM – przeglądu najciekawszych filmów o muzyce i sztuce w Polsce
Wrocław kulturalną stolicą Rosji - 6. Avant Art Festival
2. Avant Art Film
Wrocław kulturalną stolicą Rosji - 6. Avant Art Festival
Polsko-rosyjska sztuka na AVANT ART FESTIVAL


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!