szukaj:
z ostatnich:

Program 2. AVANT ART FILM – przeglądu najciekawszych filmów o muzyce i sztuce w Polsce

dodane 2013-09-24 (14:14) 4 lata 7 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 14 minut temu
  A A A
 
(fot. Punk z Afryki (Punk in Africa) – reż. Keith Jones, Deon Maas, 82’)


W dniach 4-13 października we Wrocławiu odbędzie się 2. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce i sztuce organizowany we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty. Zobaczymy 16 projekcji prezentujących sylwetki kultowych artystów (Johny Cash, David Bowie, Scott Walker), rewolucje gatunkowe w muzyce (noise, afrykański punk, nowojorski underground), a także kino rosyjskie z Chapiteau Show na czele i nagradzane na festiwalach międzynarodowych filmy o sztuce. Avant Art Film jest częścią 6. edycji Avant Art Festival, który w tym roku upłynie pod hasłem Rosja i stanowić będzie najbogatszą prezentację awangardowej kultury rosyjskiej w naszym kraju.

Program 2. AVANT ART FILM

Avant Art Film to niepowtarzalna okazja, aby na dużym ekranie zobaczyć ikony światowej muzyki. Tegoroczny Przegląd przybliży wybitne sylwetki, m.in. Scotta Walkera (Scott Walker: 30 Century Man), Franka Zappy i Captain Beefheart (From Straight to Bizarre), Iggy’ego Popa, Lou Reeda i Davida Bowie (tego ostatniego dotyczyć będą dwa filmy: Święty Trójkąt: Bowie, Iggy i Lou 1971-1973 i pokazywany premierowo w polskim kinie jeden z najsłynniejszych w historii dokumentów muzycznych Ziggy Stardust and the Spiders from Mars).

W programie znalazły się również filmy traktujące o przełomowych nurtach muzycznych, w tym wyjątkowy obraz o nowojorskiej scenie no wave i pochodzącym stamtąd nurcie filmowym zwanym Kinem Transgresji (Blank City), dokument o egzotycznym zjawisku, jakim jest afrykański punk rock (Punk z Afryki) czy norweski Nor Noise – jeden z najciekawszych filmów o dźwiękowej estetyce noise.

Nie zabraknie kina rosyjskiego, nawiązującego do hasła przewodniego tegorocznej edycji Avant Art Festival. W Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy Chapiteau Show Siergieja Łobana – groteskowy film uznawany za jedną z największych pereł rosyjskiego kina ostatnich lat, a także film Faust Sokurowa– zdobywcę Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 2011 roku. Anton Adasinsky – lider Teatru Derevo, który w filmie wciela się w postać Lichwiarza, odpowiednika literackiego Mefistofelesa, będzie gościem Avant Art Festival. To nie koniec połączeń filmowo-teatralnych. W ramach przeglądu zobaczymy także Tlen Iwana Wyrypajewa, który podczas festiwalu wraz z Teatrem Praktika premierowo wystawi „Sakhar”.

Avant Art Film to również filmy o sztuce, w tym Jutro – rosyjski dokument Andrieja Griazewa będący fenomenalnym zapisem determinacji ludzi walczących z opresją władzy i otwarcie ignorujących materialny wymiar egzystencji, a także Chore ptaki umierają łatwo - laureat Międzynarodowego Konkursu Filmy o Sztuce podczas 13. edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, dokument w stylu gonzo o grupie wyrzutków kulturowych, którzy jadą do Gabonu, by tam spróbować halucynogennego wywaru ze świętej rośliny miejscowych, w nadziei na radykalną zmianę w ich życiu.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć również wchodzący właśnie na ekrany kin psychodeliczny techno-western Legenda Kaspara Hausera, na nowo opowiadający i uwspółcześniający historię Kaspara Hausera, tajemniczej postaci, która pojawiła się w XIX wieku na ulicach Norymbergi (w tym wcieleniu Kaspar Hauser jest kobietą i DJ-em).

W ramach 6. edycji Avant Art Festival we Wrocławiu odbędą się europejskie premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym garażowe granie Sonic Death, elektro-folk Moa Pillar, kultowy Messer Chups i Benzo – twórcę „mediaplay”. W Muzeum Współczesnym zobaczymy wystawę „Gestykulacja”. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z prezentacją Platformy Avant Art oraz cykl polsko-rosyjskich warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty gaWROn.

Bilety (10 i 15 zł) i karnety filmowe (85 zł) do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Więcej na www.avantart.pl, www.facebook.com/AvantArtFestival oraz www.kinonh.pl

oceń
0
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

2. Avant Art Film
Wrocław kulturalną stolicą Rosji - 6. Avant Art Festival


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!