szukaj:
z ostatnich:
Rubens & Van Dyck
Rubens & Van Dyck

Dwaj Mistrzowie
Nationalmuseum Stockholm
25 lutego – 23 maja 2010
dodane 2010-04-29 (11:34) 7 lat 8 miesięcy 21 dni 10 godzin i 34 minuty temu
  A A A
 


Kliknij na linki w tekście, a zobaczysz nowe - powiększone obrazy


Sir Anthony van Dyck (1599-1641) był największym malarzem siedemnastowiecznej, coraz większej wówczas Brytanii. Ale nie był Anglikiem, ani Szkotem, nie był też Walijczykiem. Nie był nawet Irlandczykiem: był Flamandczykiem. Z tego to narodu wywodziło się podówczas wielu największych mistrzów czasów Renesansu: Jan van Eyck, Rogier van der Weyden i Pieter Brueghel. Potem przyszli następni i ich wielka sztuka baroku.

‘(…) Van Dyck urodził się i wychował w Antwerpii, tam też kształcił swe artystyczne talenty i to pod okiem nie byle kogo: w 1608 roku do Antwerpii powrócił ze swych włoskich wojaży największy wówczas artystyczny geniusz spośród żyjących - Pieter Pauwel Rubens. Ten trzydziestoparoletni wtedy artysta umiał już chyba wszystko i jego sława stawała się na dworach królewskich całej Europy coraz to większa; a w ślad za sławą szły zamówienia. Nie mogąc wywiązać się osobiście ze wszystkich, Rubens nawiązał współpracę z szerokim gronem młodszych od siebie artystów i utalentowanych adeptów sztuki malarstwa, a oni – z nieskrywaną nigdy dumą – uczyli się od niego i pracowali pod jego kierunkiem przy tworzeniu wielu jego dzieł. Również tych najznakomitszych i to nie tylko w tamtych czasach..

Spośród wielu słynnych uczniów i asystentów Rubensa, Anthony van Dyck był chyba najwybitniejszym i najbardziej niezależnym. Młodszy o 21 lat od Mistrza, szybko posiadł rubensowską wirtuozerię w posługiwaniu się pędzlem, ale wyraźnie różnił się od niego artystycznym temperamentem i nastrojem: malarski świat van Dycka cechuje nastrój swego rodzaju melancholii, która niemal zawsze przewija się w portretowanych twarzach i postaciach; ubiera je też dyskretnie w sposób dziwnie odpowiadający nastrojowi twórcy (…)’
Promethidion.eu, 11 marca 2009

Rubens & van Dyck
Nationalmuseum Stockholm
25 February – 23 May 2010

Od 25 lutego w Nationalmuseum w Sztokholmie trwa wystawa Rubens & van Dyck: aż do 23 maja goście mogą zobaczyć prace dwóch czołowych malarzy siedemnastego wieku oraz prace niektórych ich uczniów, współpracowników i naśladowców.

Wystawa ta zgromadziła wiele wspanialych dzieł Petera Paula Rubensa i Anthonisza van Dycka, dwóch Wielkich Mistrzów XVII wieku, podkreślając artystyczne związki pomiędzy nimi oraz ich niezrównany wpływ na ówczesne malarstwo flamandzkie. W sumie pokazanych zostało 129 prac: portretów, krajobrazów, scen historycznych, martwej natury i scen myśliwskich. Obok swoich własnych dzieł, Nationaluseum prezentuje prace wypożyczone z zagranicznych muzeów i kolekcji prywatnych.

Rubens często używał motywów mitologicznych i historycznych. Czerpał inspirację między innymi z dzieł Tycjana, włoskiego mistrza renesansu; namalował kopie niektórych dzieł Tiziana Vecellio. W Sztkoholmie obydwie mistrzowskie wersje obrazu Adam i Ewa - Tycjana z ok.1550 roku oraz Rubensa z 1629 - wiszą obok siebie na tej wystawie. Van Dyck intensywnie współpracował z Rubensem we wczesnym stadium swojej kariery, lecz niedługo potem sam osiągnął mistrzowski kunszt i prezentował już wyraźnie swój własny styl. Znany ze swoich portretów, malował również wiele dzieł religijnych.

Wystawa ukazuje również sceny historyczne Jacob'a Jordaens'a, martwą naturę Adriaen'a van Utrecht oraz dramatyczne sceny polowań Frans'a Snyders'a i Paul'a de Vos and Jana Fyt'a

Wystawa Rubens & van Dyck jest czynna w Nationalmuseum w Sztokholmie do 23 maja 2010. Zapraszamy do naszej galerii.

Magdalena Guja, Fundacja Promethidion.eu

oceń
3
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Pieter Pauwel Rubens
Peter Paul Rubens
Nagie Wizje
Pożądanie i występek
Georges Seurat


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!