szukaj:
z ostatnich:
Sandro Botticelli
Sandro Botticelli

Portret młodej kobiety (fragment)
1480 – 1485
Städelsches Kunstinstitut, Frankfurt a/Main
dodane 2008-05-28 (11:01) 9 lat 5 miesięcy 25 dni 3 godziny i 5 minut temu
  A A A
 


Kliknij na linki w tekście, a zobaczysz nowe - powiększone obrazy


Prawie pięć wieków temu, 17 maja 1510 roku, zmarł jeden z największych malarzy włoskiego Renesansu: Sandro Botticelli. Malował dużo i wspaniale. Wśród jego dzieł o tematyce biblijnej jest parę scen z udziałem pewnego bardzo męskiego Asyryjczyka, który stracił niegdyś głowę dla pięknej kobiety. Pokazywaliśmy je już i pokażemy na pewno jeszcze kiedyś.

Stworzył też wiele znakomitych portretów: są między innymi dwa wspaniałe obrazy kobiety idealnej – Simonetty Vespucci. Pierwszy to 'Portret Simonetty Vespucci' z drugiej połowy lat 70-tych XV wieku, drugi - 'Portret młodej kobiety' powstał parę lat później. Jej postać możemy też znaleźć w paru innych słynnych scenach: w błogostanie boga wojny zaspokojonego przez boginię miłości (1483), w niezwykłym w swej urodzie nadejściu Wiosny (1482), czy wreszcie w kultowych ‘Narodzinach Venus’ (1482 – 1485). Twarz bogini miłości – podobnie jak prawie każdy inny portret wymarzonej kobiety Sandro Botticelliego – ma w sobie jednak zadziwiająco sporo smutku: do końca dzisiaj nie wiemy, czy tak naprawdę miało być w tym ponadczasowym pięknie. Prawie każdy z mężczyzn spotyka kiedyś w swym życiu kobietę idealną i stara się dla niej namalować swoje najpiękniejsze portrety. Sandro Botticelli swoje namalował już po zniknięciu Simonetty z jego doczesnego świata: ta niezwykła istota, młodsza od niego o parę lat, uwielbiana i opiewana przez tak wielu jeszcze innych – zmarła w 1476 roku. Miała wtedy zaledwie 22 lata.

Kiedy umierał w pięknym, ciepłym i pachnącym kwiatami maju - 34 lata po niej – poprosił, aby pochowano go bardzo blisko.
Pozostawił po sobie najpiękniejsze w jego świecie
PORTRETY KOBIETY IDEALNEJ.


JG, Fundacja Promethidion.eu
TAGI: Impresja, Guja
oceń
0
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Samson i Dalila
Lovis Corinth
Henri de Toulouse-Lautrec
Berthe Morisot, Mary Cassatt, Eva Gonzales, Marie Bracquemond
Modigliani i jego czasy


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!