szukaj:
z ostatnich:
¦piew to całe ich życie
¦piew to całe ich życie

Kiedy¶ chór tworzyli przede wszystkim studenci
Archiwum
dodane 2009-01-08 (10:42) 7 lat 8 miesięcy 20 dni 10 godzin i 2 minuty temu
  A A A
 
Rybnicki chór "DAR" obchodzi jubileusz 5-lecia swojego istnienia. Wszystko zaczęło się w roku 2003, kiedy to ks. Michał Anderko i dyrygent Joanna Glenc wpadli na pomysł utworzenia chóru akademickiego. Wówczas zgłosiło się do nich sporo młodych entuzjastów ¶piewu. Wielu z nich, mimo że ukończyło studia, wci±ż zasila szeregi chóru.

- Kiedy¶ chór tworzyli przede wszystkim studenci. Dzi¶ s± to osoby, które już pracuj±. ¦piewaj± z nami informatycy, nauczyciele, a nawet elektronicy - wyja¶nia Mateusz Czardybon, który ¶piewa w chórze jako tenor od 4 lat.

Z okazji okr±głej rocznicy w ko¶ciele Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku odbył się jubileuszowy koncert "DARU". - Zaprezentowali¶my nasz przekrojowy repertuar. Był również czas na wspólny poczęstunek i rozmowy - dodaje.

Mimo że pracuj± w różnych zawodach, ucz± się na różnych uczelniach, to podczas ¶piewu znajduj± wspólny język. - My nie lubimy ¶piewać, my to po prostu kochamy. Potrafimy spędzić całe weekend na różnego rodzaju imprezach ¶piewaczych, czy festiwalach - mówi±. Chórzy¶ci ¶piewaj± bardzo szeroki repertuar, pocz±wszy od utworów sakralnych, poprzez ludowe, ¶wieckie, a skończywszy na muzyce gospel.

- Jeste¶my jeszcze zbyt młod± grup±, żeby mieć swoj± własn± specjalizację. Na razie ¶piewamy praktycznie wszystko, choć najwięcej mamy utworów sakralnych - twierdzi Czardybon.

¦piewacy spotykaj± się regularnie na próbach, raz w tygodniu. Najpierw jest tzw. "roz¶piewka", omówienie spraw organizacyjnych, a na końcu uczenie się nowych utworów. Żeby jednak całkowicie opanować dany utwór, potrzebne jest przynajmniej kilka prób.

- Im większe kto¶ posiada do¶wiadczenie, tym łatwiej mu przychodzi nauczenie się danej pie¶ni. To zupełnie normalne. Ogromne znaczenie ma interpretacja i dynamika ¶piewu - mówi± muzycy.

Za największe osi±gnięcie chóru uznano wy¶piewanie drugiego miejsca na festiwalu chóralnym w Ołomuńcu w 2008 roku. Chórzy¶ci wydali również płytę, pt. "Pocz±tek", na której znalazły się ich najlepsze utwory. Teraz przymierzaj± się do kolejnego kr±żka.

POLSKA Dziennik Zachodni
Mariusz Juszczyk
TAGI: Dar, Chór
oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!