szukaj:
z ostatnich:
Śpiew to całe ich życie
Śpiew to całe ich życie

Kiedyś chór tworzyli przede wszystkim studenci
Archiwum
dodane 2009-01-08 (10:42) 9 lat 11 dni 11 godzin i 17 minut temu
  A A A
 
Rybnicki chór "DAR" obchodzi jubileusz 5-lecia swojego istnienia. Wszystko zaczęło się w roku 2003, kiedy to ks. Michał Anderko i dyrygent Joanna Glenc wpadli na pomysł utworzenia chóru akademickiego. Wówczas zgłosiło się do nich sporo młodych entuzjastów śpiewu. Wielu z nich, mimo że ukończyło studia, wciąż zasila szeregi chóru.

- Kiedyś chór tworzyli przede wszystkim studenci. Dziś są to osoby, które już pracują. Śpiewają z nami informatycy, nauczyciele, a nawet elektronicy - wyjaśnia Mateusz Czardybon, który śpiewa w chórze jako tenor od 4 lat.

Z okazji okrągłej rocznicy w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku odbył się jubileuszowy koncert "DARU". - Zaprezentowaliśmy nasz przekrojowy repertuar. Był również czas na wspólny poczęstunek i rozmowy - dodaje.

Mimo że pracują w różnych zawodach, uczą się na różnych uczelniach, to podczas śpiewu znajdują wspólny język. - My nie lubimy śpiewać, my to po prostu kochamy. Potrafimy spędzić całe weekend na różnego rodzaju imprezach śpiewaczych, czy festiwalach - mówią. Chórzyści śpiewają bardzo szeroki repertuar, począwszy od utworów sakralnych, poprzez ludowe, świeckie, a skończywszy na muzyce gospel.

- Jesteśmy jeszcze zbyt młodą grupą, żeby mieć swoją własną specjalizację. Na razie śpiewamy praktycznie wszystko, choć najwięcej mamy utworów sakralnych - twierdzi Czardybon.

Śpiewacy spotykają się regularnie na próbach, raz w tygodniu. Najpierw jest tzw. "rozśpiewka", omówienie spraw organizacyjnych, a na końcu uczenie się nowych utworów. Żeby jednak całkowicie opanować dany utwór, potrzebne jest przynajmniej kilka prób.

- Im większe ktoś posiada doświadczenie, tym łatwiej mu przychodzi nauczenie się danej pieśni. To zupełnie normalne. Ogromne znaczenie ma interpretacja i dynamika śpiewu - mówią muzycy.

Za największe osiągnięcie chóru uznano wyśpiewanie drugiego miejsca na festiwalu chóralnym w Ołomuńcu w 2008 roku. Chórzyści wydali również płytę, pt. "Początek", na której znalazły się ich najlepsze utwory. Teraz przymierzają się do kolejnego krążka.

POLSKA Dziennik Zachodni
Mariusz Juszczyk
TAGI: Dar, Chór
oceń
0
0
Podziel się


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!