szukaj:
z ostatnich:

Wrocław kulturalną stolicą Rosji - 6. Avant Art Festival

dodane 2013-09-04 (14:01) 4 lata 7 miesięcy 21 dni 7 godzin i 50 minut temu
  A A A
 


W dniach 4-13 października Wrocław zamieni się w kulturalną stolicę Rosji. W ramach 6.edycji Avant Art Festival odbędą się tu europejskie premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. Usłyszymy też perełki rosyjskiej sceny muzycznej, w tym Sonic Death, Moa Pillar, Messer Chups, ZGA i Benzo. W Muzeum Współczesnym zobaczymy wystawę „Gestykulacja”, a w Kinie Nowe Horyzonty 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce, nie tylko rosyjskiej. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z premierą Platformy Avant Art oraz cykl polsko-rosyjskich warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty gaWROn.

Były już Węgry, Norwegia, Szwajcaria i Niemcy – teraz przyszedł czas na awangardową odsłonę Rosji. Tegoroczny program Avant Art jest wielowarstwowy niczym rosyjska matrioszka. Obfituje w projekty rosyjskie, ale również międzynarodowe na gruncie muzyki, filmu, teatru, sztuki, komiksu i działalności edukacyjnej.

MUZYKA

Podczas festiwalu usłyszymy m.in. Messer Chups - jeden z najsłynniejszych rosyjskich zespołów, któremu udało się osiągnąć status kultowości na całym świecie. Ich muzyka, będąca kombinacją surf rocka, filmowych sampli z lat 50. i 60. XX wieku, horrorpunka i radosnej odmiany psychobilly, jest unikalnym zjawiskiem na całej rosyjskiej scenie. Nowoczesne garażowe granie zaprezentuje z kolei Sonic Death – to muzyka gorzka i monochromatyczna, wypełniona dusznym brzmieniem lo-fi, wyziewami psychodelicznego bluesa i zjadliwymi tekstami o miłości i cielesnych przyjemnościach. Zobaczymy też Moa Pillar – solowy projekt młodego artysty z Moskwy, który łączy folk z elektroniką, a także fińskiego muzyka Mika Vainio – jednego z najważniejszych twórców eksperymentalnych, członka słynnego duetu Pan Sonic. Na fanów rosyjskiej awangardy czeka koncert formacji ZGA - żywej legendy rosyjskiej muzyki eksperymentalnej pod batutą Nika Sudnika. Weteranów Avant Art ucieszy występ Benzo - twórcy formy mediaplay – trendu w sztuce współczesnej definiowanego jako „interaktywny morfing dźwięku, wizji i choreografii na bazie dramatycznego konceptu osiągniętego podczas badań i dociekań praktycznych”.

Na muzycznej scenie festiwalowej zagrają także m.in. ZGA, Astma, Barto, Super Girl & Romantic Boys, Feldermelder, Bit Tuner, Czika iz Permi, Mimetic, Trash-chapiteau KACH i Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra.

TEATR I PERFORMING ARTS

Wyjątkowe projekty czekają również na miłośników teatru – odbędą się aż trzy europejskie premiery spektakli rosyjskich. Specjalnie na Avant Art do Wrocławia przyjedzie Iwan Wyrypajew ze swoim Teatrem Praktika. Zaprezentuje „Sakhar” - spektakl muzyczny, w którym występuje aż w trzech rolach – autora tekstów, reżysera i aktora. Na festiwalu zagości także Teatr Akhe, słynący z łączenia fotografii, wideoartu, sztuk plastycznych i happeningu oraz Teatr Derevo - sceniczna perła z St. Petersburga pod wodzą charyzmatycznego Antona Adasinky’ego.

We Wrocławiu zobaczymy również międzynarodową sztukę per formatywną, której absolutnie wyjątkowym przedstawicielem jest Yann Marussich. W swoich performance’ach wciela się w postać fakira, którego ciało i umysł są przeciwstawione ekstremalnym, wypełnionym przemocą i skrajnościami, sytuacjom. Czasami jego głowa zamknięta jest w pojemniku z rozbitym szkłem, a na szyi zawieszona jest zaciśnięta sznurowa pętla, innym razem jego ciało zostaje wydane na pastwę żywych mrówek czy węży. Bywa też kłute metalowymi gwoździami. Perfomance’owi pt. „Glassed” towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Arturo Corralesa – pochodzącego z Salwadoru kompozytora, dyrygenta i instrumentalisty. Szwajcarską reprezentację performatywną zasili Sebastian Kurth.

FILM, WYSTAWA I KOMIKS

Tegoroczna edycja festiwalu to także 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce organizowany wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty, ale i wydarzenia związane ze sztuką. We wrocławskim Muzeum Współczesnym odbędzie się wystawa pt. „Gestykulacja”, której celem będzie przybliżenie polskiej publiczności artystyczno-politycznej sytuacji sztuki niezależnej w dzisiejszej Rosji. - Pragniemy nauczyć się języka rosyjskiego, którym przemawiają i myślą artyści prowadzący krytyczną polemikę z rzeczywistością – zapowiadają kuratorzy - Katya Shadkovska i Stach Szabłowski. Wśród artystów znajdą się m.in. Sławek ZBK Czajkowski, Gabi Kowalska aka Gabukow i Avdey Ter-Oganyan - performer, aktywista, legenda rosyjskiej radykalnej sceny niezależnej, inicjator grupy Radek.

W ramach Avant Art 2013 odbędzie się również cykl kilkudniowych warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty GaWROn z udziałem rysowników z Polski i Rosji.

DEBATA I PLATFORMA AVANT ART

Podczas festiwalu będziemy mieć okazję spotkać się w międzynarodowym gronie animatorów, kuratorów, menedżerów i artystów w ramach trzydniowego (10-12 października) cyklu wykładów, dyskusji i warsztatów pod nazwą East + West = in between?. Spotkania odbędą się w Kinie Nowe Horyzonty oraz w Krzywym Kominie. W ramach debaty zaprezentowana będzie po raz pierwszy wirtualna  Platforma Avant Art - wyjątkowa, innowacyjna na skalę europejską aktywność. Platforma z założenia stanowić ma łącznik pomiędzy artystami a instytucjami kulturalnymi z całego świata.

Informacje o biletach wkrótce.

Więcej informacji o festiwalu na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

1 2 z 2
oceń
16
7
Podziel się


Opinie

Ocena: +1 [1]
~russkii [2013-10-06 14:32]

Wroclaw to jest Rosja ?

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~~`gość~~ [2013-10-04 20:16]

Wrocław najpiekniejsze miasto w Polsce,Oby więcej takich imprez.Może co niektórzy się odchamią.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [26]
~wro [2013-09-04 23:00]

Oby więcej takich imprez, festiwali, trzymam kciuki za Wrocław, niech się rozwija i kulturowo i architektonicznie, np. uważam, że Sky Tower to wizytówka miasta, potrzeba więcej takich przedsięwzięć

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [19]
~a-q-q [2013-10-03 08:06]

To dobrze, że jest taka impreza ma miejsce. Kultura rosyjska stoi na bardzo wysokim poziomie. Może będzie ona stanowić swoiste antidotum na pełzającą germanizację Wrocławia. Bo potomki esesmańsko-werhmachtowskie wciąż ostrzą sobie ząbki na nasze polskie miasto. To już lepiej promować kulturę rosyjską. Naprawdę. Bo co mają do zaproponowania Niemcy? Co poza paradami "równości", czyli zwykłym przemarszem gejów?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [2]
~pytam [2013-10-04 19:55]

Co to jest Akhe ? Czy nie mozna zapisać po polsku ? Zespół używa angielskiej pisowni na użytek miedzynarodowy. Ale w Polsce można zapisać przy pomocy polskiego alfabetu i wtedy przynajmniej wiadomo jak to się w przybliżeniu wymawia ?

odpowiedz

Ocena: +9 [17]
~Jacek [2013-10-03 01:10]

Przyznam się, że kiedyś (gdy byłem niedorozwiniętym smarkaczem) nienawidziłem Rosji, ale po latach na szczęście zmądrzałem. To nie Rosja nas skrzywdziła, tylko s...syny stojący na czele tego kraju (bynajmniej nie wybrańcy narodu). Od rosyjskich carów, Leninów i Stalinów ucierpieli wszyscy, a przede wszystkim Rosjanie. I chyba należałoby o tym pamiętać. Dlatego cieszę się z każdej inicjatywy, która pozwala naszym narodom bardziej się poznać i się do siebie zbliżyć.

odpowiedz

Ocena: -12 [20]
~JK [2013-10-02 16:49]

jadę z bejsbolem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +11 [25]
~Zuza [2013-10-01 15:36]

Bardzo cieszy ten pomysł. Pamiętam jak nieśmiało sięgnęłam po prozę F. Dostojewskiego (skrzywiona pisaniną krajową współczesnego mu pokolenia). A dzisiaj, to jeden z moich ulubionych pisarzy. Dzięki temu podobnym wydarzeniom, może zakopiemy wreszcie topór wojenny niesiony mniej lub bardziej dumnie przez historię.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -5 [15]
~JK [2013-10-02 16:49]

Jadę z bejsbolem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -2 [14]
~stmalo [2013-10-02 08:23]

Dlaczego mnie to nie dzwi? Bo czego mozna sie spodziewac w miescie gdzie prezydentem jest Dutkiewicz, czlowiek promujacy Baumana - KOMUNISTY, ktory jeszcze nie tak dawno MORDOWAL POLAKOW. Wroclaw sam w sobie jest ladnym miastem, ale jego wladza pozostawia wiele do zyczenia.

odpowiedz

Ocena: 0 [22]
~belfer [2013-10-02 07:46]

Państwo postkolonialne wciąż zdaje egzamin! Oni nam zabili prezydenta a my za to promujemy ich kudłatą "kulturę".

odpowiedz

Ocena: -5 [37]
~anty [2013-10-01 14:22]

wstyd i nic więcej... niech ruskie cepy u siebie tworzą kulturę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +6 [28]
~oko [2013-10-01 14:54]

Brawo Wrocław!!!

odpowiedz