szukaj:
z ostatnich:

XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011

dodane 2011-09-30 (11:45) 6 lat 3 miesiące 20 dni 10 godzin i 20 minut temu
  A A A
 
Toruń, Baj Pomorski, Pod-Grzybek

KORCZAK - więcej niż teatr…

Czy to rzeczywistość? Czy to magia teatru?
„Prawdziwe– nieprawdziwe” to pierwszy spektakl, który będzie można zobaczyć w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011. Już od 2 października, przez tydzień, na gościnnych scenach warszawskich teatrów, młodzi widzowie zobaczyć będą mogli jedne z najlepszych przedstawień teatralnych z Polski i zza granicy. Na widzów czekają niezwykłe atrakcje i ciekawe widowiska w formie teatru plastycznego, teatru lalek, animacji, pantomimy, tańca i wielu innych.

Warszawa ponownie gości Festiwal Korczak. Również w tym roku na widzów czeka wiele ciekawych wydarzeń:

„Nasz Festiwal sprzyja wymianie myśli, poglądów i doświadczeń, porusza zmysły, dostarcza wielu niecodziennych wrażeń, przemyśleń i tematów do dalszych rozmów już poza salą teatru...
Mam nadzieję, że wrzucimy kolejne kamyki do ogródka w którym kształtuje się charakter, wrażliwość, moralność, osobowość młodego człowieka.” powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu. Po raz kolejny dzieci, młodzież i dorośli mogą znaleźć ciekawe dla siebie propozycje.

Wydarzenia 2 października
Już w najbliższą niedzielę, o 11.00 w teatrze Lalka, opowieść o uczeniu się życia – o jego pięknych i niebezpiecznych stronach, a także o wyborach, które nie zawsze są oczywiste. Spektakl „Prawdziwe – nieprawdziwe” został zrealizowany w technice czarnego teatru. „Jest to niezwykła opowieść o rodzeniu się życia, radości dorastania, ciekawości świata i zachwycie nad poznawaną rzeczywistością. Twórcy zbudowali niezwykle poetyckie obrazy sceniczne, cechujące się szczególnym rodzajem teatralnej magii” – dodała Grażyna Karwowska- Winiarek.

Drugi przystanek w festiwalowej podroży to Teatr Kamienica i szczególne spotkanie z historią. Spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, oparty jest na motywach utworu Mirona Białoszewskiego. Jego premiera odbyła się dokładnie 65 lat po ogłoszeniu kapitulacji Powstania Warszawskiego. To niemal dokumentalny, bardzo osobisty zapis faktów i emocji, które przeżywali zwyczajni warszawiacy w tamtych dniach. „Choreografia Macieja Florka – tancerza i choreografa, popularnego programu You Can Dance i wspaniała oprawa muzyczna wybitnego kompozytora Mateusza Pospieszalskiego, to tylko wybrane elementy, które stanowią o klasie przedstawienia. Spektakl wspaniale i z ogromnym zaangażowaniem zagrany przez aktorów młodego pokolenia, trafia do serc młodych widzów. To z pewnością WIĘCEJ NIŻ TEATR!” – skomentowała Wiesława Klata, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Wydarzenia 3 października
Kolejny dzień festiwalu również obfituje w wiele ciekawych projektów, zarówno dla młodszych jak i starszych widzów. W poniedziałek kolejne spektakle: „Dolina Muminków w listopadzie” – czyli refleksja nad tęsknotą; „Traktat o manekinach” - mistrzowski, plastyczny spektakl włoskiego teatru, odnoszący sukcesy na wielu światowych scenach , czy „Hommage a` Chagall” – historia miłości zaklętej i zatrzymanej w sztuce, opowiedziana bez słów: kolorem, maską, lalką, muzyką, ruchem… Spektakl ten tryumfalnie wędruje po Europie, odnosząc sukcesy na najważniejszych festiwalach teatralnych. Pozycja obowiązkowa dla każdego!

W poniedziałek odbędzie się również niezwykłe przedstawienie dla dzieci najmłodszych w wieku od 0 do 4 lat. Kolorowe piłki wykorzystane w spektaklu „Ty i ja” staną się pretekstem do wspólnej zabawy, ale także do poszukiwania związku pomiędzy na pozór sprzecznymi emocjami. Stają się symbolem dopełnienia, całości i harmonii. Spektakl zrealizowany jest z udziałem środków finansowych Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przy wsparciu pedagogów i psychologów dziecięcych.

Szczegółowy Program Festiwalu

***

Informacje ogólne o Festiwalu Korczak 2011
Festiwal organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal od 10 lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek, która jest Dyrektorem Festiwalu. Wieloletnia już historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania spektakli o najwyższym poziomie artystycznym, których tematyka obejmuje także istotne problemy dziecka, wspomaga walkę o jego prawa, roztrząsa dylematy moralne. Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych. Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury.
Działania wsparte są przez: Teatr RAMPA, Teatr LALKA, Instytut Adama Mickiewicza oraz agencję Public Relations ComPress S.A.

oceń
0
0
Podziel się

Wiadomości powiązane

Warto zobaczyć - Teatr Groteska
Warto zobaczyć w Teatrze Rampa od 0 do 5 lat
Warto zobaczyć w Teatrze Rampa od 5 do 15 lat


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!