szukaj:
z ostatnich:

XX Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2014

dodane 2014-07-01 (08:21) 3 lata 6 miesięcy 18 dni 13 godzin i 30 minut temu
  A A A
 
(fot. mat. prasowe)


W piątek, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego o godz. 20.30. Jacky Terrasson Trio koncertem zainaguruje XX, Jubileuszową edycję Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. Dzień później, w sobotę na Rynku Starego Miasta wystąpi Joey Calderazzo Trio .

Jacky Terrasson Trio – 4 lipca, godz. 20. 30. Studio PR im .W. Lutosławskiego
Specjalny koncert inaguracyjny/biletowany/


Jazzowy Top! Francuski muzyk mieszkający w Nowym Jorku należy do grona wybitnych wirtuozów jazzowej pianistyki ostatnich lat. Twórca i kontynuator tradycji legendarnej oficyny Blue Note. "The Sunday Time" zaliczył pianistę do trzydziestu najwybitniejszych muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury. Betty Carter, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Cassandra Wilson to partnerki muzyczne wirtuoza fortepianu. Jacky Terrasson. Już w połowie lat 90- tych, pianista został okrzyknięty jednym z młodych lwów mainstreamowej sceny jazzowej. Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając pięć lat. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Paryżu. W wieku 15 lat uczęszczał do paryskiej szkoły - Lycée Lamartine, na studia wyjechał do bostońskiej Berklee Collegeof Music gdzie studiował m.in. z pianistą Danilo Perezem. Grał z zespołami swoich mentorów – Arthura Taylora i Betty Carter. W 1993 wygrał konkurs pianistyczny Theoloniusa Monka. Już wkrótce koncertował i nagrywał z wieloma znanymi muzykami, między in. z Cassandrą Wilson, Michaelem Breckerem, Dianne Reeves, Abbey Lincoln, Charles Aznavourem, Jimmym Scottem. Z charyzmatycznym wokalistą nagrał i zaaranżował bestsellerowy album „Heaven". Sukces płyty otworzył przed młodym pianistą kontrakt z prestiżową wytwórnią Blue Note, dla której zaczął nagrywać doskonale przyjmowane albumy. Krytycy piszą, że Terrasson w charakterystyczny sobie stylu, odzwierciedla stare i nowe wpływy pianistyki jazzowej. "The Sunday Times" zaliczył pianistę do grona trzydziestu najwybitniejszych, muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury.

Magazyn Down Beat dwukrotnie nagrodził "czterema gwiazdkami" jego autorskie albumy "Reach" oraz "What It Is". Płyta z Cassandrą Wilson "Randezvous" okazała się wielkim przebojem wokalistki i pianisty.

Na koncie ma 16 albumów w roli lidera oraz wiele jako współ- lider, m.in. ”What It Is” z Michaelem Breckerem. W 2012 roku Jacky Terrasson podpisał kontrakt z Universal Jazz France.

Występuje solo, w trio w wielkich festiwalach jazzowych (Montreal, San Francisco, Montreux, North Sea Jazz, Marciac), oraz w najbardziej prestiżowych festiwalach (Klavier Ruhr Festival, Lucerne, La Roque d'Antheron, Piano aux Jacobins). Regularnie koncertuje w Azji, w Japonii, Korei Południowej , Chinach, Europie i USA.

5 lipca – Rynek Starego Miasta, godz. 19.00
Joey Calderazzo Trio


Jazzowy Top. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi jeden z najwybitniejszych pianistów światowej pianistyki. Laureat Grammy zajmuje wysoka pozycję w rankingu współczesnych pianistów. Oprócz swoich projektów współtworzył m.in. Michael Brecker Quartet, ostatnio Brandford Marsalis Quartet. ‎

Joey Calderazzo. Jeden z najwybitniejszych pianistów ma opinię nieustraszonego improwizatora i indywidualisty. Kompozytor, pianista, akompaniator i najlepszy przyjaciel dwóch najważniejszych saksofonistów ostatnich lat, Michaela Breckera i Branforda Marsalisa. Joey Calderazzo jest od 1999 roku członkiem wielkiego kwartetu tego artysty. Na koncie ma dziewięć płyt solowych oraz z trio, zdobył Grammy i inne ważne nagrody. Elokwentny amerykański pianista i kompozytor (ur. 27 lutego 1965 w New Rochelle, Nowy Jork) pochodzi z muzycznej rodziny. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jazzowe ostrogi zdobywał w słynnej nowojorskiej Juilliard Arts School, po czym praktykował w Nowym Jorku w zespołach najwybitniejszych twórców współczesnego jazzu. W połowie lat 80. zadebiutował w zespole Michaela Breckera. Z liderem tym nagrał kilka znaczących albumów oraz odbył entuzjastycznie przyjęte przez publiczność koncerty w USA i Europie. Pracując z Michaelem Breckerem stawał się błyskawicznie popularnym i poszukiwanym muzykiem. Do zespołu zapraszał go Brandford Marsalis (m.in. „album Buckshot LeFonque”), który został także producentem jego autorskich płyt. W 1998 r Joey Calderazzo zastąpił Kenny Kirklanda w Brandford Marsalis Quartet i ta ścisła współpraca trwa do tej pory. Do swojego debiutanckiego albumu zaprosił Johna Pattitucci i Jeff "Tain" Wattsa. Do swoich zespołów zapraszali pianistę wybitni artyści jak Elvin Jones, Dave Liebman, Arturo Sandoval, Bob Berg. Jego trzy albumy dla wytwórni Blue Note: „In The Door”, „To Know One” i „The Traveler” były nagrane podczas najbardziej intensywnego okresu w jego życiu i odzwierciedlają jego różnorodność a także rozwój muzyczny.

Jako główny muzyk Marsalisa, Calderazzo nagrał albumy: "Music Evolution" i "Methamorphosen", “Braggtown”, “A love supreme”, „Songs of Mirth and Melancholy”. Jest adiunktem na North Carolina Central University i zawsze muzykę stawia na pierwszym miejscu. Występuje na całym świecie jako pianista solowy, na czele swego tria i jako członek Branford Marsalis Quartet.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w kraju, jest także wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy latem. To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość wysłuchania gwiazd muzyki jazzowej. Przez 19 lat zgromadził ponad pół miliona publiczności. Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.

Na festiwalu wystąpiły międzynarodowe gwiazdy jazzu jak: Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dave Liebman, Dino Saluzzi, Chico Freeman, Bobo Stenson, Jeff Lorber , Kenny Wheeler, Yaron Herman, Jasper van Hof, Marilyn Mazur, Ernie Watts, Danilo Rea, Jorge Pardo, Enrico Pieranunzi. Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak:
Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Hiromi.

Najwybitniejsi polscy artyści wymieniając tylko takich jak: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Włodek Pawlik, prezentowali swoje premierowe lub jubileuszowe projekty.

Program 2014
4 lipca- Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Specjalny, inauguracyjny koncert festiwalu ( zamknięty, częściowo biletowany)

Jacky Terrasson Trio
Jazzowy Top. Francuski muzyk mieszkający w Nowym Jorku należy do grona wybitnych wirtuozów jazzowej pianistyki ostatnich lat. Twórca tradycji wytwórni Blue Note. "The Sunday Times" zaliczył pianistę do trzydziestu najwybitniejszych muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury. Betty Carter, Dianne Reeves, Cassandra Wilsonto partnerki wokalne wirtuoza fortepianu.

5 lipca- 30 sierpnia -Rynek Starego Miasta
5 lipca – Joey Calderazzo Trio /USA/
Jazzowy Top. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi czołowy przedstawiciel światowej pianistyki jazzowej, Laureat GRAMMY, który zajmuje wysoką pozycję w rankingu współczesnych pianistów. Oprócz swoich projektów współtworzył m.in. Michael Brecker Quartet, ostatnio Brandford Marsalis Quartet. ‎

12 lipca – Reis- Demuth - Wilgen Trio /Luksemburg/
Zespół tworzy czołówka muzyków z Luksemburga o międzynarodowej renomie i dokonaniach, pianista, kompozytor, aranżer, Michel Reis, Marc Demuth - znakomity kontrabasista oraz jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów Paul Wiltgen.

19 lipca – Urszula Dudziak SuperBand
Gwiazda polskiej sceny jazzowej, czołowa postać współczesnej wokalistyki jazzowej. Posiada niezwykłą skalę głosu, oryginalną technikę wokalną i opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej. Występowała ze sławami jazzu, jak m.in.: Herbie Hancock, Ron Carter, Nina Simone, Dee Dee Bridgewater, Sting.

26 lipca - Mike Stern & Bill Evans Band /USA/
Jazzowy Top. Światowej sławy gitarzysta jazz- fusion znany z nagrań i koncertów z Milesem Davisem, Jaco Pastoriusem, Steps Ahead, braćmi Breckerami i jeden z najsłynniejszych saksofonistów świata, który grał z gigantami jazzu jak Miles Davis, John McLaughlin i Mahavishnu Orchestra.

2 sierpnia - Maria Pia de Vito Project /Włochy/
Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista o międzynarodowej renomie. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną. Ceniona za oryginalne i zróżnicowane stylistycznie projekty oraz za współpracę z wybitnymi artystami jak John Taylor, Ralph Towner, Joe Zawinul, Michael Brecker, Art. Ensamble of Chicago.

9 sierpnia – Roy Hargrove Quintet /USA/
Jazzowy Top. Dwukrotny zdobywca GRAMMY, jeden z najlepszych trębaczy amerykańskich ostatnich lat. Wszechstronny innowator, współtworzył i współtworzy zespoły tuzów jazzu jak Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Michael Brecker. Oryginalnie łączy rytmy afro- kubańskie z bebopem, funky, soulem, hip-hopem.

16 sierpnia – Ofir Shwartz Trio /Izrael/
Premiera. Po raz pierwszy wystąpi w Polsce izraelski pianista j, kompozytor, aranżer i producent uważany za najwybitniejszego izraelskiego muzyka. Zdobywa fanów jazzu na całym świecie i entuzjastyczne recenzje mediów. Jego progresywne trio gra unikalną muzykę o korzeniach w jazzie, rocku i drum’n’bassie.

23 sierpnia- Johannes Berauer The Vienna Chamber Diaries /Austria/
Laureat wielu międzynarodowych nagród, jeden z najbardziej cenionych i wszechstronnych austriackich kompozytorów młodego pokolenia. Jego muzyka wykonywana była w USA, Australii, Japonii i Europie . Bardzo ciekawie łączy jazz z klasyczną muzyką kameralną.

30 sierpnia -Tord Gustavsen Quartet /Norwegia/<br/> Norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów i najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Erudyta muzyczny przedstawi swój najnowszy album „Extended Circle”, który także zdobywa aplauz publiczności i krytyków.
oceń
3
0
Podziel się


Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!